საუკუნის პროექტი კვლავ იცვლება: ანაკლიის პორტის გენერალური გეგმა ნულიდან გადაითვლება
საქართველოში გადაწყვიტეს ანაკლიის ღრმაწყლოვანი პორტის მშენებლობის პარამეტრების გადახედვა. საქართველოს ეკონომიკის სამინისტრომ 101,5 ათასი ევროს ღირებულების კონტრაქტი გააფორმა ნიდერლანდურ კომპანია Port Consultant Rotterdam-თან, რომელიც პროექტის გენერალური გეგმის განახლებით დაკავდება.
ექსპერტებმა უნდა შესთავაზონ განვითარების ალტერნატიული ვარიანტები, გადაითვალონ ბიუჯეტი და განაახლონ ტვირთბრუნვის პროგნოზი 2050 წლამდე. ეს საშუალებას მისცემს ქვეყნის ერთ-ერთი საკვანძო ინფრასტრუქტურული პროექტის განხორციელების სტრატეგიის კორექტირებას ახალი ეკონომიკური პირობების გათვალისწინებით.
სურათის წყარო: Vera Romashkina/ “Vestnik Kavkaza"
გენერალური გეგმის გადახედვა დაკავშირებულია საინვესტიციო შეთანხმების დაგვიანებასთან ჩინურ კონსორციუმთან, რომელმაც ტენდერი 2024 წელს მოიგო. ამასთან, ადრე ხელისუფლება აცხადებდა, რომ მშენებლობის მოსამზადებელი სამუშაოები უკვე დასრულებულია, თუმცა განხორციელების ვადები კვლავ გაურკვეველი რჩება.

В Грузии решили пересмотреть параметры строительства глубоководного порта Анаклия. Министерство экономики Грузии заключило контракт на €101,5 тыс. с нидерландской компанией Port Consultant Rotterdam, которая займётся обновлением генерального плана проекта.
Экспертам предстоит предложить альтернативные варианты развития, пересчитать бюджет и обновить прогноз грузопотока до 2050 года. Это позволит скорректировать стратегию реализации одного из ключевых инфраструктурных проектов страны с учётом новых экономических условий.
Пересмотр генплана связан с задержкой инвестиционного соглашения с китайским консорциумом, выигравшим тендер в 2024 году. При этом ранее власти заявляли, что подготовительные работы к строительству уже завершены, однако сроки реализации по-прежнему остаются неопределёнными.