მძღოლებს სიურპრიზი მოუმზადეს: ჯარიმები მკვეთრად გაიზარდა 1 მაისიდან
1 მაისიდან საქართველოში ძალაში შევიდა ცვლილებები კანონმდებლობაში, რომელიც შემუშავებულია საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ. მთავარი მიზანია გზებზე უსაფრთხოების გაზრდა ავტომობილების რაოდენობის ზრდისა და მაღალი ავარიულობის ფონზე. სტატისტიკის მიხედვით, 2025 წელს საგზაო-სატრანსპორტო შემთხვევებში დაიღუპა 469 ადამიანი, 8 000-ზე მეტმა მიიღო დაზიანებები.
ახალი წესები ითვალისწინებს ჯარიმების სერიოზულ ზრდას. მანევრირების დარღვევისთვის ახლა მოგიწევთ 100 ლარის გადახდა და 20 ქულის დაკარგვა, სიჩქარის გადაჭარბება 15–40 კმ/სთ-ით ასევე 100 ლარი დაჯდება. უსაფრთხოების ღვედის გამოუყენებლობა და ტელეფონზე საუბარი საჭესთან — თითო 50 ლარი. არასწორი პარკირებისთვის ჯარიმები დიდ ქალაქებში გაიზარდა 50 ლარამდე.
გამოჩნდა ახალი სასჯელებიც: დრიფტისთვის შედეგებით — 500 ლარი და მართვის მოწმობის ჩამორთმევა 6 თვით, ტროტუარზე მოძრაობისთვის — 200 ლარი და მინუს 30 ქულა. შემოღებულია ჯარიმა ტროტუარებზე და გადასასვლელებზე პარკირებისთვის — 100 ლარამდე, ასევე ახალი აკრძალვა სახანძრო ჰიდრანტებთან გაჩერებისთვის სანქციით 200 ლარი და ავტომობილის შესაძლო ევაკუაცია.

С 1 мая в Грузии вступили в силу изменения в законодательстве, разработанные Министерство внутренних дел Грузии. Основная цель — повысить безопасность на дорогах на фоне роста числа автомобилей и высокой аварийности. По статистике, в 2025 году в ДТП погибли 469 человек, более 8 000 получили травмы.
Новые правила предусматривают серьёзное повышение штрафов. За нарушение маневрирования теперь придётся заплатить 100 лари и лишиться 20 баллов, превышение скорости на 15–40 км/ч также обойдётся в 100 лари. Неиспользование ремня безопасности и разговор по телефону за рулём — по 50 лари. Штрафы за неправильную парковку в крупных городах увеличены до 50 лари.
Появились и новые наказания: за дрифт с последствиями — 500 лари и лишение прав на 6 месяцев, за езду по тротуару — 200 лари и минус 30 баллов. Введён штраф за парковку на тротуарах и переходах — до 100 лари, а также новый запрет на остановку у пожарных гидрантов с санкцией в 200 лари и возможной эвакуацией автомобиля.