მძღოლებს სიურპრიზი მოუმზადეს: ჯარიმები მკვეთრად გაიზარდა 1 მაისიდან
1 მაისიდან საქართველოში ძალაში შევიდა ცვლილებები კანონმდებლობაში, რომელიც შემუშავებულია საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ. მთავარი მიზანია გზებზე უსაფრთხოების გაზრდა ავტომობილების რაოდენობის ზრდისა და მაღალი ავარიულობის ფონზე. სტატისტიკის მიხედვით, 2025 წელს საგზაო-სატრანსპორტო შემთხვევებში დაიღუპა 469 ადამიანი, 8 000-ზე მეტმა მიიღო დაზიანებები.
ახალი წესები ითვალისწინებს ჯარიმების სერიოზულ ზრდას. მანევრირების დარღვევისთვის ახლა მოგიწევთ 100 ლარის გადახდა და 20 ქულის დაკარგვა, სიჩქარის გადაჭარბება 15–40 კმ/სთ-ით ასევე 100 ლარი დაჯდება. უსაფრთხოების ღვედის გამოუყენებლობა და ტელეფონზე საუბარი საჭესთან — თითო 50 ლარი. არასწორი პარკირებისთვის ჯარიმები დიდ ქალაქებში გაიზარდა 50 ლარამდე.
გამოჩნდა ახალი სასჯელებიც: დრიფტისთვის შედეგებით — 500 ლარი და მართვის მოწმობის ჩამორთმევა 6 თვით, ტროტუარზე მოძრაობისთვის — 200 ლარი და მინუს 30 ქულა. შემოღებულია ჯარიმა ტროტუარებზე და გადასასვლელებზე პარკირებისთვის — 100 ლარამდე, ასევე ახალი აკრძალვა სახანძრო ჰიდრანტებთან გაჩერებისთვის სანქციით 200 ლარი და ავტომობილის შესაძლო ევაკუაცია.

Drivers Prepared for a Surprise: Fines Sharply Increased from May 1
As of May 1, amendments to legislation developed by the Ministry of Internal Affairs of Georgia came into force in Georgia. The main goal is to improve road safety amidst a growing number of vehicles and high accident rates. According to statistics, 469 people died in road accidents in 2025, and over 8,000 were injured.
The new rules provide for a significant increase in fines. For maneuvering violations, drivers will now have to pay 100 GEL and lose 20 points; exceeding the speed limit by 15–40 km/h will also cost 100 GEL. Not using a seatbelt and talking on the phone while driving will incur a 50 GEL fine each. Fines for illegal parking in large cities have been increased to 50 GEL.
New penalties have also appeared: for drifting with consequences – 500 GEL and license suspension for 6 months; for driving on the sidewalk – 200 GEL and minus 30 points. A fine for parking on sidewalks and crosswalks has been introduced – up to 100 GEL, as well as a new ban on stopping near fire hydrants with a sanction of 200 GEL and possible vehicle evacuation.