საქართველო და ჩინეთი ახალ საჰაერო ხიდს ხსნიან: იწყება ფრენები Tbilisi - Shanghai
15 ივლისიდან Tbilisi-სა და Shanghai-ს შორის პირდაპირი რეგულარული რეისები დაიწყება. გადაწყვეტილება მიღებულ იქნა საქართველოს ეკონომიკის მინისტრის Mariam Kvrivishvili-ს შეხვედრის შედეგად China Eastern Airlines-ის ხელმძღვანელობასთან მისი ჩინეთში ვიზიტის ფარგლებში.
შეთანხმების თანახმად, ავიაკომპანია კვირაში სამჯერ შეასრულებს რეისებს Shanghai–Tbilisi–Shanghai მარშრუტზე. საქართველოს ხელისუფლება ამ მიმართულების გაშვებას მნიშვნელოვან ნაბიჯად მიიჩნევს ქვეყნებს შორის ეკონომიკური, საქმიანი და ტურისტული კავშირების გასაძლიერებლად.
ეკონომიკის სამინისტროს შეფასებით, პირდაპირი საჰაერო მიმოსვლა ჩინეთის უდიდეს ჰაბთან გაზრდის ტურისტების ნაკადს, გააფართოებს ბიზნეს კონტაქტებს და შეუძლია დამატებითი შემოსავალი მოუტანოს ქვეყნის ეკონომიკას. ასევე ხაზგასმულია საქართველოს მონაწილეობა ტურისტულ გამოფენაში ITB China 2026 Shanghai-ში, სადაც დაგეგმილია მისი ტურისტული პოტენციალის პოპულარიზაცია.

Direct connection with China's largest metropolis to start in July, three times a week
Starting July 15, direct regular flights will operate between Tbilisi and Shanghai. The decision was made following a meeting between Georgia's Minister of Economy, Mariam Kvrivishvili, and the management of China Eastern Airlines during her visit to China.
According to the agreement, the airline will operate flights on the Shanghai–Tbilisi–Shanghai route three times a week. Georgian authorities call the launch of this route an important step to strengthen economic, business, and tourism ties between the countries.
According to the Ministry of Economy, direct air travel with the largest Chinese hub will boost tourist flow, expand business contacts, and could bring additional revenue to the country's economy. Georgia's participation in the ITB China 2026 tourism exhibition in Shanghai, where it plans to promote its tourism potential, is also highlighted.