საქართველო და ჩინეთი ახალ საჰაერო ხიდს ხსნიან: იწყება ფრენები Tbilisi - Shanghai
15 ივლისიდან Tbilisi-სა და Shanghai-ს შორის პირდაპირი რეგულარული რეისები დაიწყება. გადაწყვეტილება მიღებულ იქნა საქართველოს ეკონომიკის მინისტრის Mariam Kvrivishvili-ს შეხვედრის შედეგად China Eastern Airlines-ის ხელმძღვანელობასთან მისი ჩინეთში ვიზიტის ფარგლებში.
შეთანხმების თანახმად, ავიაკომპანია კვირაში სამჯერ შეასრულებს რეისებს Shanghai–Tbilisi–Shanghai მარშრუტზე. საქართველოს ხელისუფლება ამ მიმართულების გაშვებას მნიშვნელოვან ნაბიჯად მიიჩნევს ქვეყნებს შორის ეკონომიკური, საქმიანი და ტურისტული კავშირების გასაძლიერებლად.
ეკონომიკის სამინისტროს შეფასებით, პირდაპირი საჰაერო მიმოსვლა ჩინეთის უდიდეს ჰაბთან გაზრდის ტურისტების ნაკადს, გააფართოებს ბიზნეს კონტაქტებს და შეუძლია დამატებითი შემოსავალი მოუტანოს ქვეყნის ეკონომიკას. ასევე ხაზგასმულია საქართველოს მონაწილეობა ტურისტულ გამოფენაში ITB China 2026 Shanghai-ში, სადაც დაგეგმილია მისი ტურისტული პოტენციალის პოპულარიზაცია.

Грузия и Китай открывают новый авиамост: стартуют рейсы Тбилиси – Шанхай
С 15 июля между Тбилиси и Шанхаем начнут выполняться прямые регулярные рейсы. Решение было принято по итогам встречи министра экономики Грузии Мариам Квривишвили с руководством China Eastern Airlines в рамках её визита в Китай.
Согласно договорённостям, авиакомпания будет выполнять рейсы по маршруту Шанхай–Тбилиси–Шанхай три раза в неделю. Власти Грузии называют запуск направления важным шагом для усиления экономических, деловых и туристических связей между странами.
По оценке министерства экономики, прямое авиасообщение с крупнейшим китайским хабом усилит поток туристов, расширит бизнес-контакты и может принести дополнительный доход в экономику страны. Также подчёркивается участие Грузии в туристической выставке ITB China 2026 в Шанхае, где планируется продвижение её туристического потенциала.