აზერბაიჯანმა პირველად დააფიქსირა საქონლის იმპორტი სომხეთიდან, ამასთან, მიწოდება განხორციელდა საქართველოს ტერიტორიის გავლით. ამის შესახებ ქვეყნის სახელმწიფო საბაჟო კომიტეტზე დაყრდნობით მედია იუწყება. პირველი პარტიის საერთო ღირებულება დაახლოებით 960 დოლარი იყო.
იანვარ-მარტის მონაცემებით, საპირისპირო მიმართულებით - აზერბაიჯანიდან სომხეთში - 5,757 მილიონი დოლარის საქონელი იყო ექსპორტირებული. ეს მოცულობა ქვეყნის საგარეო ვაჭრობის სტრუქტურაში მცირე წილს შეადგენს, თუმცა ორმხრივი მიწოდების ფაქტი ეკონომიკურ კონტაქტებში ახალ ეტაპად განიხილება.
ექსპერტები აღნიშნავენ, რომ ჯერჯერობით საუბარია უკიდურესად შეზღუდულ მოცულობებზე, მაგრამ იმპორტის ოპერაციების დაწყებამ შეიძლება მიუთითოს ქვეყნებს შორის სავაჭრო არხების თანდათანობით ფორმირებაზე ნეიტრალური სატრანზიტო ინფრასტრუქტურის, პირველ რიგში საქართველოს გავლით.

Imports of goods from Armenia started through Georgia
Azerbaijan has recorded imports of goods from Armenia for the first time, with deliveries being carried out in transit through the territory of Georgia. This is reported by the media with reference to the State Customs Committee of the country. The total cost of the first batch was about $960.
According to data for January–March, goods worth $5.757 million were exported in the opposite direction — from Azerbaijan to Armenia. This volume is a small share in the structure of the country's foreign trade, but the very fact that bilateral supplies have appeared is seen as a new stage in economic contacts.
Experts note that so far we are talking about extremely limited volumes, but the very launch of import operations may indicate the gradual formation of trade channels between countries through a neutral transit infrastructure, primarily Georgia.