აზერბაიჯანმა პირველად დააფიქსირა საქონლის იმპორტი სომხეთიდან, ამასთან, მიწოდება განხორციელდა საქართველოს ტერიტორიის გავლით. ამის შესახებ ქვეყნის სახელმწიფო საბაჟო კომიტეტზე დაყრდნობით მედია იუწყება. პირველი პარტიის საერთო ღირებულება დაახლოებით 960 დოლარი იყო.
იანვარ-მარტის მონაცემებით, საპირისპირო მიმართულებით - აზერბაიჯანიდან სომხეთში - 5,757 მილიონი დოლარის საქონელი იყო ექსპორტირებული. ეს მოცულობა ქვეყნის საგარეო ვაჭრობის სტრუქტურაში მცირე წილს შეადგენს, თუმცა ორმხრივი მიწოდების ფაქტი ეკონომიკურ კონტაქტებში ახალ ეტაპად განიხილება.
ექსპერტები აღნიშნავენ, რომ ჯერჯერობით საუბარია უკიდურესად შეზღუდულ მოცულობებზე, მაგრამ იმპორტის ოპერაციების დაწყებამ შეიძლება მიუთითოს ქვეყნებს შორის სავაჭრო არხების თანდათანობით ფორმირებაზე ნეიტრალური სატრანზიტო ინფრასტრუქტურის, პირველ რიგში საქართველოს გავლით.

Через Грузию начали импорт товаров из Армении
Азербайджан впервые зафиксировал импорт товаров из Армении, при этом поставки осуществлялись транзитом через территорию Грузии. Об этом сообщают СМИ со ссылкой на Государственный таможенный комитет страны. Общая стоимость первой партии составила около 960 долларов.
По данным за январь–март, в обратном направлении — из Азербайджана в Армению — было экспортировано товаров на 5,757 млн долларов. Этот объём составляет небольшую долю в структуре внешней торговли страны, однако сам факт появления двусторонних поставок рассматривается как новый этап в экономических контактах.
Эксперты отмечают, что пока речь идёт о крайне ограниченных объёмах, но сам запуск импортных операций может указывать на постепенное формирование торговых каналов между странами через нейтральную транзитную инфраструктуру, в первую очередь Грузию.