აზიის განვითარების ბანკი პროგნოზირებს, რომ ინფლაცია საქართველოში 2026 წელს 3,8%-ის დონეზე დარჩება. მაჩვენებელი თითქმის არ შეიცვლება 2025 წელთან შედარებით (3,9%) და 2027 წლისთვის შესაძლოა 3,3%-მდე შემცირდეს. ამასთან, ანალიტიკოსები ხაზს უსვამენ: ქვეყნის ეკონომიკა კვლავ მგრძნობიარეა გარე ფაქტორების მიმართ, მათ შორის მიწოდების შეფერხებებისა და ენერგორესურსების ფასების ცვალებადობის მიმართ.
მშპ-ს ზრდის ტემპი, ბანკის შეფასებით, 2025 წლის 7,5%-დან 2026 წელს 5,5%-მდე შენელდება. მრეწველობაში მოსალოდნელია ზომიერი აჩქარება 2,4%-მდე, წინა წლის 1,4%-ის შემდეგ, თუმცა მომსახურების სექტორი, რომელიც კვლავაც მთავარ მამოძრავებელ ძალად რჩება, დინამიკას 10,8%-დან 7,5%-მდე შეამცირებს. სოფლის მეურნეობა 2025 წლის ვარდნის შემდეგ თანდათან სტაბილიზდება და 2027 წლისთვის დაახლოებით 1,7%-იან ზრდაზე გავა.
ექსპერტები აღნიშნავენ, რომ გაურკვევლობის მთავარ წყაროდ რჩება გარე შოკები — ნავთობის ფასების ზრდა, ლოგისტიკური ჯაჭვების შეფერხებები და გლობალური ბაზრების არასტაბილურობა. ამ ფონზე, ინფლაციური წნეხი შესაძლოა გაძლიერდეს, მიუხედავად ქვეყნის ეკონომიკის შიდა დინამიკის საერთო მდგრადობისა.

The Asian Development Bank forecasts that inflation in Georgia will remain at 3.8% in 2026. The figure will hardly change compared to 2025 (3.9%) and may decrease to 3.3% by 2027. At the same time, analysts emphasize that the country's economy remains sensitive to external factors, including supply disruptions and fluctuations in energy prices.
GDP growth, according to the bank's estimate, will slow down from 7.5% in 2025 to 5.5% in 2026. The industry is expected to moderately accelerate to 2.4% after 1.4% a year earlier, however, the service sector, which remains a key driver, will reduce its dynamics from 10.8% to 7.5%. Agriculture, after a decline in 2025, will gradually stabilize and reach growth of about 1.7% by 2027.
Experts note that the main source of uncertainty remains external shocks — rising oil prices, disruptions in logistics chains and instability in global markets. Against this background, inflationary pressure may increase, despite the generally stable internal dynamics of the country's economy.