სომხეთი და საქართველო განიხილავენ თანამშრომლობის გაღრმავებას ფინანსური ტექნოლოგიების სფეროში, მათ შორის, სწრაფი გადახდების სისტემების სინქრონიზაციას, საბანკო ანგარიშების გახსნის გამარტივებას და ერთიანი QR კოდების დანერგვას. ამის შესახებ ფინანსური და ზედამხედველობის ტექნოლოგიების განვითარების დეპარტამენტის უფროსმა ვარლამ ებანოიძემ განაცხადა.
მისი თქმით, სანამ ქვეყნებს შორის ტვირთების გადაზიდვას დაახლოებით ერთი დღე სჭირდება, ანგარიშსწორებას 2-3 დღე სჭირდება. გადახდის სისტემების სინქრონიზაცია ხელს შეუწყობს ანგარიშსწორების დაჩქარებას, მათი ეფექტურობის გაზრდას და ვაჭრობის სტიმულირებას. ასევე განიხილება საბანკო ანგარიშების გახსნის პროცედურის გამარტივება - კლიენტებს შეეძლებათ გამოიყენონ KYC-ის ერთიანი პაკეტი სხვა ქვეყნის ბანკში გადასვლისას. კიდევ ერთი ინიციატივა შეიძლება იყოს QR კოდების უნიფიცირება, რათა ტრანსსასაზღვრო ოპერაციები დამუშავდეს როგორც ლოკალური.
შესაბამისი კონსულტაციები უკვე მიმდინარეობს სომხეთის ცენტრალურ ბანკთან. განხილვა გაიმართა ფორუმზე Doing Digital 2026 ერევანში, რომელიც ყოველწლიურად აგროვებს ციფრული ეკონომიკისა და ფინანსური ტექნოლოგიების სფეროში წამყვან ექსპერტებს და ქმნის პლატფორმას ინოვაციებისა და ეკონომიკური ტენდენციების განხილვისთვის.

Армения и Грузия обсуждают углубление сотрудничества в сфере финансовых технологий, включая синхронизацию систем мгновенных платежей, упрощение открытия банковских счетов и внедрение единых QR-кодов. Об этом сообщил начальник департамента развития финансовых и надзорных технологий Варлам Эбаноидзе.
По его словам, пока грузоперевозки между странами занимают около одного дня, расчёты длятся 2–3 дня. Синхронизация платежных систем позволит ускорить расчёты, повысить их эффективность и дать импульс торговле. Также рассматривается упрощение процедуры открытия банковских счетов — клиенты смогут использовать единый пакет KYC при переходе в банк другой страны. Ещё одной инициативой может стать унификация QR-кодов, чтобы трансграничные операции обрабатывались как локальные.
Соответствующие консультации уже ведутся с Центральным банком Армении. Обсуждение проходило на форуме Doing Digital 2026 в Ереване, который ежегодно собирает ведущих специалистов в области цифровой экономики и финансовых технологий и формирует платформу для обсуждения инноваций и экономических тенденций.