საქართველოში მთავრობამ პლასტმასის ბოთლებში სასმელების გაყიდვის აკრძალვის ძალაში შესვლა ოთხი წლით გადადო.
ამის შესახებ ირაკლი კობახიძემ მთავრობის 8 აპრილის სხდომაზე განაცხადა. მისი თქმით, გადაწყვეტილება ბიზნესის წარმომადგენლებთან აქტიური დიალოგის შემდეგ მიიღეს, რათა უზრუნველყოფილიყო ახალ ნორმებზე შეუფერხებელი გადასვლა.
ადრე იგეგმებოდა, რომ 2026 წლის 1 ივლისიდან კვების ობიექტები პლასტმასის ბოთლებში სასმელების მიწოდებას შეწყვეტდნენ, ხოლო 2027 წლის 1 თებერვლიდან ძალაში შევიდოდა ასეთი პროდუქციის წარმოების (ექსპორტის გარდა), იმპორტისა და რეალიზაციის სრული აკრძალვა.
2031 წლამდე გადავადება კომპანიებს მეტ დროს აძლევს ადაპტაციისთვის და ალტერნატიული შესაფუთი გადაწყვეტილებების მოსაძებნად.

В Грузия правительство перенесло на четыре года вступление в силу запрета на продажу напитков в пластиковых бутылках.
Об этом заявил Иракли Кобахидзе на заседании правительства 8 апреля. По его словам, решение принято после активного диалога с представителями бизнеса, чтобы обеспечить плавный переход к новым нормам.
Ранее планировалось, что с 1 июля 2026 года заведения общепита перестанут подавать напитки в пластиковых бутылках, а с 1 февраля 2027 года вступал бы в силу полный запрет на производство (кроме экспорта), импорт и реализацию такой продукции.
Отсрочка до 2031 года дает компаниям больше времени для адаптации и поиска альтернативных упаковочных решений.