საქართველოში მთავრობამ პლასტმასის ბოთლებში სასმელების გაყიდვის აკრძალვის ძალაში შესვლა ოთხი წლით გადადო.
ამის შესახებ ირაკლი კობახიძემ მთავრობის 8 აპრილის სხდომაზე განაცხადა. მისი თქმით, გადაწყვეტილება ბიზნესის წარმომადგენლებთან აქტიური დიალოგის შემდეგ მიიღეს, რათა უზრუნველყოფილიყო ახალ ნორმებზე შეუფერხებელი გადასვლა.
ადრე იგეგმებოდა, რომ 2026 წლის 1 ივლისიდან კვების ობიექტები პლასტმასის ბოთლებში სასმელების მიწოდებას შეწყვეტდნენ, ხოლო 2027 წლის 1 თებერვლიდან ძალაში შევიდოდა ასეთი პროდუქციის წარმოების (ექსპორტის გარდა), იმპორტისა და რეალიზაციის სრული აკრძალვა.
2031 წლამდე გადავადება კომპანიებს მეტ დროს აძლევს ადაპტაციისთვის და ალტერნატიული შესაფუთი გადაწყვეტილებების მოსაძებნად.

In Georgia, the government has postponed the entry into force of the ban on the sale of drinks in plastic bottles by four years.
This was announced by Irakli Kobakhidze at a government meeting on April 8. According to him, the decision was made after an active dialogue with business representatives to ensure a smooth transition to the new norms.
It was previously planned that from July 1, 2026, catering establishments would stop serving drinks in plastic bottles, and from February 1, 2027, a complete ban on the production (except for export), import and sale of such products would come into force.
The postponement until 2031 gives companies more time to adapt and find alternative packaging solutions.