საინვესტიციო კომპანია Galt & Taggart-ის ექსპერტებმა გადახედეს საქართველოს ტურიზმიდან შემოსავლების პროგნოზს 2026 წლისთვის: მოსალოდნელია 4,9 მილიარდი დოლარი, ნაცვლად ადრე პროგნოზირებული 5 მილიარდი დოლარისა, თუ ახლო აღმოსავლეთში კონფლიქტი არ გაჭიანურდება. წლის პირველ ორ თვეში შემოსავლებმა უკვე 640 მილიონ დოლარს მიაღწია, მაგრამ არასტაბილურობის ფონზე, პერსპექტივები ნაკლებად ოპტიმისტური რჩება.
პროგნოზის შემცირების მიუხედავად, საქართველო აგრძელებს ტურისტული მიმართულების პოზიციების გამყარებას. 2025 წელს ქვეყანამ მოგზაურებისგან დაახლოებით 4,7 მილიარდი დოლარი მიიღო, რაც 5,98%-ით მეტია წინა წელთან შედარებით. ყველაზე მეტი თანხა რუსეთიდან ჩამოსულმა ტურისტებმა დახარჯეს - 697,3 მილიონი დოლარი, ამის შესახებ ეროვნულ ბანკში განაცხადეს.
ანალიტიკოსები აღნიშნავენ, რომ მოკლევადიანი რყევები საფრთხეს არ უქმნის დარგის გრძელვადიან ზრდას, მაგრამ საინვესტიციო და მარკეტინგული გეგმების კორექტირების აუცილებლობა აშკარა ხდება. სიტუაცია აიძულებს ადგილობრივ ხელისუფლებას და ბიზნესს, უფრო აქტიურად ეძებონ ახალი ბაზრები და სტრატეგიები ტურისტული ნაკადის შესანარჩუნებლად.

Эксперты инвестиционной компании Galt & Taggart пересмотрели прогноз доходов Грузии от туризма на 2026 год: ожидается $4,9 млрд вместо ранее прогнозируемых $5 млрд, если конфликт на Ближнем Востоке не затянется. За первые два месяца года доходы уже достигли $640 млн, но на фоне нестабильности перспективы остаются менее оптимистичными.
Несмотря на снижение прогноза, Грузия продолжает укреплять позиции туристического направления. В 2025 году страна получила около $4,7 млрд от путешественников, что на 5,98% больше, чем годом ранее. Больше всего тратили туристы из России — $697,3 млн, сообщили в Национальном банке.
Аналитики отмечают, что краткосрочные колебания не угрожают долгосрочному росту отрасли, но необходимость корректировки планов инвестиций и маркетинга становится очевидной. Ситуация заставляет местные власти и бизнес активнее искать новые рынки и стратегии для поддержания туристического потока.