საინვესტიციო კომპანია Galt & Taggart-ის ექსპერტებმა გადახედეს საქართველოს ტურიზმიდან შემოსავლების პროგნოზს 2026 წლისთვის: მოსალოდნელია 4,9 მილიარდი დოლარი, ნაცვლად ადრე პროგნოზირებული 5 მილიარდი დოლარისა, თუ ახლო აღმოსავლეთში კონფლიქტი არ გაჭიანურდება. წლის პირველ ორ თვეში შემოსავლებმა უკვე 640 მილიონ დოლარს მიაღწია, მაგრამ არასტაბილურობის ფონზე, პერსპექტივები ნაკლებად ოპტიმისტური რჩება.
პროგნოზის შემცირების მიუხედავად, საქართველო აგრძელებს ტურისტული მიმართულების პოზიციების გამყარებას. 2025 წელს ქვეყანამ მოგზაურებისგან დაახლოებით 4,7 მილიარდი დოლარი მიიღო, რაც 5,98%-ით მეტია წინა წელთან შედარებით. ყველაზე მეტი თანხა რუსეთიდან ჩამოსულმა ტურისტებმა დახარჯეს - 697,3 მილიონი დოლარი, ამის შესახებ ეროვნულ ბანკში განაცხადეს.
ანალიტიკოსები აღნიშნავენ, რომ მოკლევადიანი რყევები საფრთხეს არ უქმნის დარგის გრძელვადიან ზრდას, მაგრამ საინვესტიციო და მარკეტინგული გეგმების კორექტირების აუცილებლობა აშკარა ხდება. სიტუაცია აიძულებს ადგილობრივ ხელისუფლებას და ბიზნესს, უფრო აქტიურად ეძებონ ახალი ბაზრები და სტრატეგიები ტურისტული ნაკადის შესანარჩუნებლად.

Georgian Economy at Risk: Country Expects Decline in Tourism Revenue
Experts at the investment company Galt & Taggart have revised their forecast for Georgia's tourism revenue for 2026: $4.9 billion is expected instead of the previously projected $5 billion, provided the conflict in the Middle East does not drag on. In the first two months of the year, revenue already reached $640 million, but against the backdrop of instability, the prospects remain less optimistic.
Despite the reduced forecast, Georgia continues to strengthen its position as a tourist destination. In 2025, the country received about $4.7 billion from travelers, which is 5.98% more than the year before. Tourists from Russia spent the most — $697.3 million, according to the National Bank.
Analysts note that short-term fluctuations do not threaten the long-term growth of the industry, but the need to adjust investment and marketing plans is becoming obvious. The situation forces local authorities and businesses to actively seek new markets and strategies to maintain the tourist flow.