თბილისი ტრამვაის დაბრუნებას ელოდება: ხაზის მშენებლობაზე ოთხი კომპანია აცხადებს პრეტენზიას
თბილისის სატრანსპორტო კომპანიამ დაასრულა განაცხადების მიღება 7,5 კილომეტრი სიგრძის ახალი ტრამვაის ხაზის დაპროექტებისა და მშენებლობის ტენდერში, 11 გაჩერებით. 416,6 მილიონი ლარის ღირებულების კონკურსში მონაწილეობა მიიღო სამმა თურქულმა კომპანიამ და ერთმა ჩინურმა საწარმომ. ყველაზე დაბალი ფასი - 287,7 მილიონი ლარი - თურქულმა EmreRay Enerji İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.-მ შესთავაზა, ხოლო ყველაზე მაღალი ტარიფი - 412,6 მილიონი ლარი - Doğuş İnşaat ve Ticaret A.Ş.-ს აქვს.
კიდევ ორი მონაწილე იყო ჩინური Wuhan Municipal Construction Group 397,5 მილიონი ლარის განაცხადით და თურქული YDA İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. - 332,4 მილიონი ლარით. ახლა სატრანსპორტო კომპანია მონაწილეთა ტექნიკური კვალიფიკაციისა და გამოცდილების შემოწმებას შეუდგება: კომპანიები, რომლებსაც არ აქვთ საკმარისი გამოცდილება ტრამვაის ინფრასტრუქტურის მშენებლობაში, შესაძლოა მოხსნან.
თბილისში ტრამვაის ამოქმედების გეგმები 2023 წლის დეკემბრიდან განიხილება, როდესაც წარადგინეს დიდ დიღომთან ქალაქის ცენტრალურ რაიონებთან დამაკავშირებელი ვარიანტები. მერმა კახა კალაძემ ტენდერი 2025 წლის აგვისტოში გამოაცხადა, ხოლო ხაზის ექსპლუატაციაში გაშვება 2035 წელს იგეგმება. ახალი პროექტი ტრამვაის ტრანსპორტის აღორძინება გახდება, რომელიც XX საუკუნის დასაწყისში ქალაქის ინფრასტრუქტურის მნიშვნელოვანი ნაწილი იყო.

Тбилисская транспортная компания завершила приём заявок на тендер по проектированию и строительству новой трамвайной линии протяжённостью 7,5 километра с 11 остановками. На конкурс стоимостью 416,6 млн лари подали заявки три турецкие компании и одно китайское предприятие. Наименьшую цену — 287,7 млн лари — предложила турецкая EmreRay Enerji İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş., тогда как самый высокий тариф — 412,6 млн лари — у Doğuş İnşaat ve Ticaret A.Ş.
Ещё двумя участниками стали китайская Wuhan Municipal Construction Group с заявкой на 397,5 млн лари и турецкая YDA İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. — 332,4 млн лари. Теперь транспортная компания займётся проверкой технической квалификации и опыта участников: компании без достаточного опыта в строительстве трамвайной инфраструктуры могут быть отстранены.
Планы по запуску трамвая в Тбилиси обсуждаются с декабря 2023 года, когда представили варианты соединения Диди Дигоми с центральными районами города. Мэр Каха Каладзе объявил тендер в августе 2025-го, а ввод линии в эксплуатацию запланирован на 2035 год. Новый проект станет возрождением трамвайного транспорта, который в начале XX века был важной частью городской инфраструктуры.