თბილისი პირველია საქართველოში, რომელიც ზრდის ელექტროენერგიის ტარიფებს
1 აპრილიდან თბილისის მაცხოვრებლები ელექტროენერგიაში მეტს გადაიხდიან, ხოლო 1 ივლისიდან ზრდა მთელ ქვეყანას შეეხება. ენერგეტიკისა და წყალმომარაგების მარეგულირებელი კომისიის გადაწყვეტილება დაკავშირებულია ელექტრო ქსელების მოდერნიზაციისა და სტაბილური მიწოდების უზრუნველყოფის აუცილებლობასთან.
მომხმარებლებისთვის ტარიფები ასე შეიცვლება: თვეში 101 კვტ⋅სთ-მდე - 15,04-დან 20,04 თეთრამდე კვტ⋅სთ-ზე, 301 კვტ⋅სთ-მდე - 19,05-დან 24,05 თეთრამდე, 301 კვტ⋅სთ-ზე მეტი - 23,54-დან 28,54 თეთრამდე. კომისიამ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ზრდა თავიდან აიცილებს ავარიებს და გააუმჯობესებს მომარაგების ხარისხს, ხოლო ინვესტიციების გარეშე დანაკარგები მომხმარებლებისთვის და ბიზნესისთვის უფრო დიდი იქნებოდა.
ENERGO-PRO Georgia-ს წარმომადგენლის, გრიგოლ მამისაიშვილის თქმით, კომპანია გეგმავს ყოველწლიურად 200 მილიონი ლარის (74 მილიონი დოლარი) ინვესტირებას ხუთი წლის განმავლობაში ქსელის მოდერნიზაციისთვის, რაც უზრუნველყოფს სექტორის გრძელვადიან სტაბილურობასა და ზრდას.

С 1 апреля жители Тбилиси будут платить больше за электроэнергию, а с 1 июля рост затронет всю страну. Решение комиссии по регулированию энергетики и водоснабжения связано с необходимостью модернизации электросетей и обеспечения стабильных поставок.
Для потребителей тарифы изменятся так: до 101 кВт⋅ч в месяц — с 15,04 до 20,04 тетри за кВт⋅ч, до 301 кВт⋅ч — с 19,05 до 24,05 тетри, свыше 301 кВт⋅ч — с 23,54 до 28,54 тетри. Комиссия подчеркнула, что повышение позволит избежать аварий и улучшить качество снабжения, а без инвестиций потери для потребителей и бизнеса были бы больше.
По словам Григола Мамисеишвили из ENERGO-PRO Georgia, компания планирует инвестировать по 200 млн лари ($74 млн) ежегодно в течение пяти лет для модернизации сети, что обеспечит долгосрочную стабильность и рост сектора.