საქართველო ძველი ავტომობილებისთვის გადასახადების გაზრდას გეგმავს
საქართველოს პარლამენტში კვლავ ინიცირებულია ცვლილებათა პაკეტი, რომელიც 6 წელზე მეტი ასაკის მსუბუქ ავტომობილებზე აქციზებს ზრდის. კანონპროექტი დაჩქარებული წესით განიხილება: პირველი მოსმენა 31 მარტს გაიმართა, მეორე და მესამე 1 აპრილს იგეგმება. პროექტი ადრე 17 მარტს იყო წარმოდგენილი, თუმცა პარლამენტმა ვერ მოასწრო მისი ყველა მოსმენით მიღება, ამიტომ ინიციატორები დაჩქარებულ პროცედურას დაუბრუნდნენ.
ახალი წესების თანახმად, აქციზის განაკვეთი 6 წლამდე ავტომობილებისთვის 1.5 ლარი იქნება ძრავის მოცულობის 1 სმ³-ზე, ხოლო ძველი ავტომობილებისთვის - 4.5 ლარი 1 სმ³-ზე. ძველი დებულებები, სადაც ძველი განაკვეთები მოქმედებდა, უქმდება და საგადასახადო კოდექსში შედის ახალი მუხლები განსაკუთრებული განაკვეთებით. ჰიბრიდული ავტომობილებისთვის გათვალისწინებულია შეღავათი - აქციზის 60%-ით შემცირება, საჭით მარჯვენა მხარეს განლაგებული სატრანსპორტო საშუალებებისთვის კი დადგენილია ცალკე, შემცირებული განაკვეთი.
ამასთან, კანონში დაზუსტებულია გარდამავალი პერიოდი: ავტომობილებს, რომლებიც შემოტანილია 2026 წლის 1 აპრილამდე, ან რომელთა ტრანსპორტირება დაიწყო ამ თარიღამდე, შეეძლებათ ძველი განაკვეთების იმედი ჰქონდეთ. სახმელეთო გზით ან საკუთარი ძალებით ტრანსპორტირებისთვის აქციზები ძველი წესებით შენარჩუნდება 2026 წლის 1 ივლისამდე, რაც მფლობელებს საშუალებას მისცემს დაასრულონ გაფორმება მოქმედი კანონმდებლობით.

Грузия готовится повысить налоги на старые автомобили
В парламенте Грузии вновь инициирован пакет поправок, который повышает акцизы на легковые автомобили старше 6 лет. Законопроект рассматривается в ускоренном порядке: первое чтение прошло 31 марта, второе и третье планируются на 1 апреля. Ранее проект был представлен 17 марта, однако парламент не успел принять его во всех чтениях, поэтому инициаторы вернулись к ускоренной процедуре.
Согласно новым правилам, ставка акциза для автомобилей до 6 лет включительно составит 1,5 лари за 1 см³ объема двигателя, а для старших автомобилей — 4,5 лари за 1 см³. Старые положения, где действовали прежние ставки, отменяются, а в налоговый кодекс вводятся новые статьи с особыми ставками. Для гибридных автомобилей предусмотрена льгота — снижение акциза на 60%, для праворульных транспортных средств — установлена отдельная, сниженная ставка.
При этом в законе уточняется переходный период: автомобили, ввезённые до 1 апреля 2026 года, или транспортировка которых начата до этой даты, смогут рассчитывать на старые ставки. Для транспортировки наземным путем или на собственном ходу акцизы по старым правилам сохраняются до 1 июля 2026 года, что даст владельцам время завершить оформление по текущему законодательству.