საქართველოში უცხოელებზე გაცემული მართვის მოწმობების უმეტესობა რუსეთის მოქალაქეებზე მოდის
საქართველოში უცხოელები სულ უფრო აქტიურად იღებენ ადგილობრივ მართვის მოწმობებს და მათ შორის რუსები ლიდერობენ. საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მონაცემებით, 2025 წელს უცხოელებზე გაცემული 694 მოწმობიდან 36% - ანუ 251 - რუსეთის ფედერაციის მოქალაქეებმა მიიღეს. შედარებისთვის, 2024 წელს უფლება 128 რუსმა მიიღო, ხოლო 2023 წელს მხოლოდ 99-მა, რაც ქართული რეგისტრაციისადმი ინტერესის მკვეთრ ზრდას აჩვენებს.
უცხოელი მძღოლების რაოდენობით მეორე ადგილზე პაკისტანელები არიან - 87 ადამიანი, ინდოელები ოდნავ ჩამორჩებიან 86-ით, ხოლო ხუთეულში ასევე შედიან ბელარუსისა და უკრაინის მოქალაქეები. სულ საქართველოში 2025 წელს უფლება ათი ქვეყნის წარმომადგენელმა მიიღო, მათ შორის აზერბაიჯანმა, ირანმა, თურქეთმა, იორდანიამ და ნეპალმა.
ქვეყნის მასშტაბით, უცხოელებს ჯერჯერობით მცირე წილი უკავიათ: სულ გაცემულია 29 647 მართვის მოწმობა. თუმცა, რუსებისა და სხვა უცხოელების მხრიდან ქართული უფლებებისადმი მზარდი ინტერესის ტენდენცია შესამჩნევია, რამაც შეიძლება გავლენა მოახდინოს საგზაო მოძრაობაზე და ჩამოსული მძღოლებისთვის რეგულირებაზე.

Foreigners are increasingly obtaining local driver's licenses in Georgia, and Russians are leading among them. According to the Ministry of Internal Affairs of Georgia, in 2025, out of 694 licenses issued to foreigners, 36% — that is, 251 — went to citizens of the Russian Federation. For comparison, in 2024, 128 Russians received licenses, and in 2023 only 99, which shows a sharp increase in interest in Georgian registration.
Pakistanis turned out to be in second place in terms of the number of foreign drivers — 87 people, Indians are slightly behind with 86, and citizens of Belarus and Ukraine are also in the top five. In total, in 2025, representatives of ten countries received licenses in Georgia, including Azerbaijan, Iran, Turkey, Jordan and Nepal.
On a national scale, foreigners still occupy a small share: only 29,647 driver's licenses have been issued. Nevertheless, the trend of growing interest in Georgian licenses among Russians and other foreigners is noticeable, which may affect traffic and regulation for visiting drivers.