ხანგრძლივი რემონტის შემდეგ: თბილისის მეტროსადგური ვარკეთილი კვლავ იღებს მგზავრებს
თბილისში ვარკეთილის მეტროსადგურმა, რომელიც ახმეტელი-ვარკეთილის ხაზის ბოლო სადგურია, მუშაობა განაახლა. ობიექტი მგზავრებისთვის 16 მარტიდან კვლავ გაიხსნა, ამის შესახებ საქართველოს დედაქალაქის მერიაში განაცხადეს. სადგური 1985 წელს აშენდა და მეტროპოლიტენის პირველ ხაზზე ერთ-ერთი საკვანძოა.
სადგურის რემონტის დროს განახლდა პლატფორმის მოპირკეთება და მოდერნიზდა ესკალატორის გვირაბი. ამასთან, რეკონსტრუქცია ჯერ კიდევ არ არის დასრულებული: ამჟამად მზადდება ზედა ვესტიბიულის კონსტრუქციების გამაგრების პროექტი, რომელიც ადრე დაზიანდა.
სამუშაოების დასრულება 2026 წლის ზაფხულში იგეგმება. მასშტაბური რეკონსტრუქციის აუცილებლობა 2018 წლის იანვარში მომხდარი ინციდენტის შემდეგ წარმოიშვა, როდესაც სადგურზე ჭერის ნაწილი ჩამოინგრა და 11 ადამიანი დაშავდა. 2025 წლის აგვისტოდან ვარკეთილი შემოკლებული გრაფიკით მუშაობდა - 23:00 საათამდე, რის შემდეგაც მგზავრები ბოლო სადგურამდე სპეციალური ავტობუსებით გადაჰყავდათ. ახლა სადგური მუშაობის ჩვეულ რეჟიმს დაუბრუნდა.

В Тбилиси возобновила работу станция метро Варкетили — конечная на линии Ахметели–Варкетили. Объект снова открыт для пассажиров с 16 марта, сообщили в мэрии грузинской столицы. Станция была построена в 1985 году и является одной из ключевых на первой линии метрополитена.
В ходе ремонта на станции обновили облицовку платформы и модернизировали эскалаторный тоннель. При этом реконструкция полностью ещё не завершена: сейчас готовится проект укрепления конструкций верхнего вестибюля, которые были повреждены ранее.
Работы планируется закончить летом 2026 года. Необходимость масштабной реконструкции возникла после инцидента в январе 2018 года, когда на станции обрушилась часть потолка и пострадали 11 человек. С августа 2025 года Варкетили работала по сокращённому графику — до 23:00, после чего пассажиров до конечной станции доставляли специальные автобусы. Сейчас станция вернулась к обычному режиму работы.