TV Pirveli-მ სატელიტური მაუწყებლობა შეწყვიტა
ქართულმა ოპოზიციურმა ტელეარხმა TV Pirveli-მ სატელიტური მაუწყებლობის შეჩერების შესახებ განაცხადა. არხის განცხადებაში ნათქვამია, რომ სატელიტური და ღია მაუწყებლობის მაღალი ხარჯები აუტანელი გახდა და არხი მათ დაფარვას ვერ ახერხებს.
ქვეყნის შიგნით ტრანსლაცია გრძელდება საკაბელო ოპერატორებისა და ონლაინ პლატფორმების საშუალებით, მათ შორის ვებსაიტისა და სოციალური ქსელების მეშვეობით. საქართველოს ფარგლებს გარეთ მყოფი მაყურებლები, რომლებიც თანამგზავრის საშუალებით უკავშირდებოდნენ, დროებით დაკარგეს მაუწყებლობაზე წვდომა. TV Pirveli-მ დაიწყო თანხების მოგროვების კამპანია სატელიტური დაფარვის განახლების მიზნით და შემოწირულობებისათვის რეკვიზიტები მიაწოდა.
სურათის წყარო: ajaratv.ge
ტელეარხების ფინანსური სირთულეები საქართველოს მედიის საქმიანობის შემზღუდველი და უცხოური გრანტებისა და ინვესტიციების ბლოკირების ახალი კანონების ფონზე ხდება. თებერვალში პრობლემების შესახებ ოპოზიციურმა არხმა Formula-მაც განაცხადა.

Georgian opposition TV channel TV Pirveli has announced the suspension of satellite broadcasting. The channel said in a statement that the high costs of satellite and open broadcasting have become unbearable, and the channel cannot cover them.
Domestic broadcasting continues through cable operators and online platforms, including the website and social networks. Viewers outside of Georgia who connected via satellite have temporarily lost access to broadcasting. TV Pirveli has launched a fundraising campaign to resume satellite coverage, providing details for donations.
The financial difficulties of TV channels occur against the background of new laws restricting media activity in Georgia and blocking foreign grants and investments. In February, the opposition channel Formula also reported problems.