TV Pirveli-მ სატელიტური მაუწყებლობა შეწყვიტა
ქართულმა ოპოზიციურმა ტელეარხმა TV Pirveli-მ სატელიტური მაუწყებლობის შეჩერების შესახებ განაცხადა. არხის განცხადებაში ნათქვამია, რომ სატელიტური და ღია მაუწყებლობის მაღალი ხარჯები აუტანელი გახდა და არხი მათ დაფარვას ვერ ახერხებს.
ქვეყნის შიგნით ტრანსლაცია გრძელდება საკაბელო ოპერატორებისა და ონლაინ პლატფორმების საშუალებით, მათ შორის ვებსაიტისა და სოციალური ქსელების მეშვეობით. საქართველოს ფარგლებს გარეთ მყოფი მაყურებლები, რომლებიც თანამგზავრის საშუალებით უკავშირდებოდნენ, დროებით დაკარგეს მაუწყებლობაზე წვდომა. TV Pirveli-მ დაიწყო თანხების მოგროვების კამპანია სატელიტური დაფარვის განახლების მიზნით და შემოწირულობებისათვის რეკვიზიტები მიაწოდა.
სურათის წყარო: ajaratv.ge
ტელეარხების ფინანსური სირთულეები საქართველოს მედიის საქმიანობის შემზღუდველი და უცხოური გრანტებისა და ინვესტიციების ბლოკირების ახალი კანონების ფონზე ხდება. თებერვალში პრობლემების შესახებ ოპოზიციურმა არხმა Formula-მაც განაცხადა.

Грузинский оппозиционный телеканал TV Pirveli объявил о приостановке спутникового вещания. В заявлении канала говорится, что высокие расходы на спутниковую и открытое вещание стали неподъемными, и канал не может их покрывать.
Внутри страны трансляция продолжается через кабельных операторов и онлайн-платформы, включая сайт и социальные сети. Зрители за пределами Грузии, подключавшиеся через спутник, временно лишились доступа к вещанию. TV Pirveli запустил кампанию по сбору средств, чтобы возобновить спутниковое покрытие, предоставив реквизиты для пожертвований.
Финансовые трудности телеканалов происходят на фоне новых законов, ограничивающих деятельность СМИ в Грузии и блокирующих иностранные гранты и инвестиции. В феврале о проблемах сообщил также оппозиционный канал Formula.