მსხვილი კრიპტოვალუტის ბირჟა Bybit შემოდის საქართველოს ბაზარზე
საერთაშორისო კრიპტოვალუტის ბირჟა Bybit გეგმავს საქართველოში მუშაობის დაწყებას. გაშვებისთვის მზადება განიხილეს საქართველოს ეროვნული ბანკის პრეზიდენტის ნათია თურნავასა და პლატფორმის გენერალურ დირექტორ ბენ ჩჟოუს შეხვედრაზე თბილისში.
მარეგულირებლის ხელმძღვანელის თქმით, მსხვილი საერთაშორისო კრიპტოკომპანიის ინტერესი ადასტურებს ქვეყნის ბიზნესგარემოს მიმზიდველობას და ფინტექ-სექტორის განვითარებას. მან აღნიშნა, რომ ტრადიციულ ბანკებთან ერთად, საქართველოში აქტიურად იზრდება არასაბანკო ფინანსური სექტორი, ვირტუალური აქტივების მომსახურების მიმწოდებლების ჩათვლით. Bybit-ის მსგავსი მოთამაშის გამოჩენამ შეიძლება გააძლიეროს კონკურენცია და გააფართოვოს გადახდის და საინვესტიციო სერვისების ხელმისაწვდომობა.
ბენ ჩჟოუმ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ლიცენზირების პროცედურა ქვეყანაში საკმაოდ მკაცრია, მაგრამ გამჭვირვალე და პროგნოზირებადი, რაც მნიშვნელოვანია გლობალური კომპანიებისთვის. ბირჟა საქართველოში გეგმავს საგანმანათლებლო პროგრამების, სტაჟირებებისა და ინიციატივების განხორციელებას ციფრული აქტივების სფეროში ფინანსური წიგნიერების ასამაღლებლად.
2018 წელს დაარსებული და დუბაიში სათაო ოფისის მქონე პლატფორმა ემსახურება 70 მილიონზე მეტ მომხმარებელს 160 ქვეყანაში და არის მსოფლიოში ერთ-ერთი უდიდესი კრიპტოვალუტის ბირჟა, რომელიც კონკურენციას უწევს Binance-ს.

Международная криптовалютная биржа Bybit планирует начать работу на рынке Грузия. Подготовка к запуску обсуждалась на встрече президента Национальный банк Грузии Натия Турнава с генеральным директором платформы Бен Чжоу в Тбилиси.
По словам главы регулятора, интерес крупной международной криптокомпании подтверждает привлекательность деловой среды страны и развитие финтех-сектора. Она отметила, что наряду с традиционными банками в Грузии активно растёт небанковский финансовый сектор, включая поставщиков услуг виртуальных активов. Появление такого игрока, как Bybit, может усилить конкуренцию и расширить доступность платежных и инвестиционных сервисов.
Бен Чжоу подчеркнул, что процедура лицензирования в стране достаточно строгая, но прозрачная и предсказуемая, что важно для глобальных компаний. Биржа намерена реализовать в Грузии образовательные программы, стажировки и инициативы по повышению финансовой грамотности в сфере цифровых активов.
Основанная в 2018 году платформа со штаб-квартирой в Дубае обслуживает более 70 млн пользователей в 160 странах и входит в число крупнейших криптобирж мира, конкурируя с Binance.