საქართველოს ეკონომიკა შესაძლოა 2026 წელს 114 მილიარდ ლარამდე გაიზარდოს
პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ განაცხადა, რომ საქართველოს 2026 წლის ბიუჯეტი 5%-იანი ეკონომიკური ზრდის კონსერვატიული პროგნოზის საფუძველზეა შედგენილი, თუმცა ხელისუფლება ამ მაჩვენებლის გადაჭარბებას ელის. მთავრობის შეფასებით, ქვეყნის ეკონომიკის საერთო მოცულობამ შესაძლოა 114 მილიარდ ლარს მიაღწიოს, ხოლო მშპ ერთ სულ მოსახლეზე 11 ათას დოლარს გადააჭარბოს.
მთავრობის მეთაურმა გაიხსენა, რომ 2025 წელი ეკონომიკისთვის განსაკუთრებით წარმატებული გამოდგა. ზრდამ 7,5% შეადგინა და საერთაშორისო სავალუტო ფონდის პროგნოზებს გადააჭარბა. პირველად ისტორიაში ქვეყნის ეკონომიკის ზომამ 100 მილიარდი ლარის ნიშნულს გადააჭარბა და დაახლოებით 104 მილიარდს მიაღწია, ხოლო ერთ სულ მოსახლეზე შემოსავლის მაჩვენებელი 10 ათას დოლარზე მაღლა ავიდა.
სურათის წყარო: interpressnews.ge
კობახიძის თქმით, მთავრობას მომდევნო წლებისთვის უფრო ამბიციური გეგმები აქვს. ოპტიმიზმი უკავშირდება მთავრობის ეკონომიკურ ბლოკში და სახელმწიფო კომპანიებში განხორციელებულ რეფორმებს, რომლებმაც ხელი უნდა შეუწყონ ეკონომიკური ზრდის შემდგომ აჩქარებას. 📈

Prime Minister Irakli Kobakhidze stated that Georgia's 2026 budget is based on a conservative economic growth forecast of 5%, but authorities expect to surpass this figure. According to government estimates, the country's total economy could reach 114 billion lari, and GDP per capita will exceed 11,000 dollars.
The head of government recalled that 2025 was particularly successful for the economy. Growth amounted to 7.5%, exceeding the forecasts of the International Monetary Fund. For the first time in history, the size of the country's economy exceeded the 100 billion lari mark and reached about 104 billion, and the per capita income indicator rose above 10,000 dollars.
According to Kobakhidze, the government has more ambitious plans for the coming years. Optimism is associated with reforms carried out in the government's economic bloc and in state-owned companies, which should support further acceleration of economic growth. 📈