საქართველოს ეკონომიკა შესაძლოა 2026 წელს 114 მილიარდ ლარამდე გაიზარდოს
პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ განაცხადა, რომ საქართველოს 2026 წლის ბიუჯეტი 5%-იანი ეკონომიკური ზრდის კონსერვატიული პროგნოზის საფუძველზეა შედგენილი, თუმცა ხელისუფლება ამ მაჩვენებლის გადაჭარბებას ელის. მთავრობის შეფასებით, ქვეყნის ეკონომიკის საერთო მოცულობამ შესაძლოა 114 მილიარდ ლარს მიაღწიოს, ხოლო მშპ ერთ სულ მოსახლეზე 11 ათას დოლარს გადააჭარბოს.
მთავრობის მეთაურმა გაიხსენა, რომ 2025 წელი ეკონომიკისთვის განსაკუთრებით წარმატებული გამოდგა. ზრდამ 7,5% შეადგინა და საერთაშორისო სავალუტო ფონდის პროგნოზებს გადააჭარბა. პირველად ისტორიაში ქვეყნის ეკონომიკის ზომამ 100 მილიარდი ლარის ნიშნულს გადააჭარბა და დაახლოებით 104 მილიარდს მიაღწია, ხოლო ერთ სულ მოსახლეზე შემოსავლის მაჩვენებელი 10 ათას დოლარზე მაღლა ავიდა.
სურათის წყარო: interpressnews.ge
კობახიძის თქმით, მთავრობას მომდევნო წლებისთვის უფრო ამბიციური გეგმები აქვს. ოპტიმიზმი უკავშირდება მთავრობის ეკონომიკურ ბლოკში და სახელმწიფო კომპანიებში განხორციელებულ რეფორმებს, რომლებმაც ხელი უნდა შეუწყონ ეკონომიკური ზრდის შემდგომ აჩქარებას. 📈

Экономика Грузии может вырасти до 114 млрд лари уже в 2026 году
Премьер-министр Ираклий Кобахидзе заявил, что бюджет Грузия на 2026 год сформирован исходя из консервативного прогноза экономического роста на уровне 5%, однако власти рассчитывают превзойти этот показатель. По оценкам правительства, общий объем экономики страны может достигнуть 114 млрд лари, а ВВП на душу населения превысит 11 тыс. долларов.
Глава правительства напомнил, что 2025 год оказался для экономики особенно успешным. Рост составил 7,5%, превысив прогнозы Международный валютный фонд. Впервые в истории размер экономики страны превысил отметку 100 млрд лари и достиг около 104 млрд, а показатель дохода на душу населения поднялся выше 10 тыс. долларов.
Источник изображения: interpressnews.ge
По словам Кобахидзе, у правительства более амбициозные планы на ближайшие годы. Оптимизм связан с реформами, проведенными в экономическом блоке правительства и в государственных компаниях, которые должны поддержать дальнейшее ускорение экономического роста. 📈