საქართველო ელექტროენერგიის იმპორტზე სრულად უარის თქმას გეგმავს
საქართველომ ამბიციური მიზანი დაისახა - ქვეყანა ელექტროენერგიით სრულად საკუთარი წარმოებით უზრუნველყოს. ამის შესახებ ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრმა, მარიამ ქვრივიშვილმა ბაქოში, სამხრეთ გაზის დერეფნის საკონსულტაციო საბჭოსა და მწვანე ენერგეტიკის საბჭოს სხდომაზე განაცხადა.
მინისტრის თქმით, საქართველო უკვე მნიშვნელოვან როლს ასრულებს, როგორც სატრანზიტო ქვეყანა სამხრეთ გაზის დერეფნის სისტემაში და ეხმარება ენერგიის მიწოდების დივერსიფიკაციას რეგიონულ და ევროპულ ბაზრებზე. მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ქვეყნებს შორის მდგრადი თანამშრომლობა და ინფრასტრუქტურის განვითარება კვლავაც საკვანძო ფაქტორებია სტაბილური ენერგეტიკული სისტემის ფორმირებისთვის.
ქვეყნის ხელისუფლება 2036 წლისთვის სრული ენერგეტიკული დამოუკიდებლობის მიღწევას ელის. ამისთვის იგეგმება დიდი ინვესტიციების მოზიდვა განახლებადი ენერგიის წყაროების განვითარებაში, ელექტროქსელების მოდერნიზაციასა და ახალი ტრანსსასაზღვრო ენერგეტიკული კავშირების მშენებლობაში.

This was stated by the Minister of Economy and Sustainable Development
Georgia has set an ambitious goal - to fully provide the country with electricity of its own production. This was stated by the Minister of Economy and Sustainable Development, Mariam Kvrivishvili, at a meeting of the Advisory Council of the Southern Gas Corridor and the Green Energy Council, which was held in Baku.
According to the Minister, Georgia already plays an important role as a transit country in the Southern Gas Corridor system and helps to diversify energy supplies to regional and European markets. She stressed that sustainable cooperation between countries and infrastructure development remain key factors for the formation of a stable energy system.
The country's authorities expect to achieve full energy independence by 2036. To this end, it is planned to attract large investments in the development of renewable energy sources, modernization of power grids and construction of new cross-border energy connections.