საქართველო ელექტროენერგიის იმპორტზე სრულად უარის თქმას გეგმავს
საქართველომ ამბიციური მიზანი დაისახა - ქვეყანა ელექტროენერგიით სრულად საკუთარი წარმოებით უზრუნველყოს. ამის შესახებ ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრმა, მარიამ ქვრივიშვილმა ბაქოში, სამხრეთ გაზის დერეფნის საკონსულტაციო საბჭოსა და მწვანე ენერგეტიკის საბჭოს სხდომაზე განაცხადა.
მინისტრის თქმით, საქართველო უკვე მნიშვნელოვან როლს ასრულებს, როგორც სატრანზიტო ქვეყანა სამხრეთ გაზის დერეფნის სისტემაში და ეხმარება ენერგიის მიწოდების დივერსიფიკაციას რეგიონულ და ევროპულ ბაზრებზე. მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ქვეყნებს შორის მდგრადი თანამშრომლობა და ინფრასტრუქტურის განვითარება კვლავაც საკვანძო ფაქტორებია სტაბილური ენერგეტიკული სისტემის ფორმირებისთვის.
ქვეყნის ხელისუფლება 2036 წლისთვის სრული ენერგეტიკული დამოუკიდებლობის მიღწევას ელის. ამისთვის იგეგმება დიდი ინვესტიციების მოზიდვა განახლებადი ენერგიის წყაროების განვითარებაში, ელექტროქსელების მოდერნიზაციასა და ახალი ტრანსსასაზღვრო ენერგეტიკული კავშირების მშენებლობაში.

Грузия хочет полностью отказаться от импорта электроэнергии
Грузия поставила амбициозную цель — полностью обеспечить страну электроэнергией собственного производства. Об этом заявила министр экономики и устойчивого развития Мариам Квривишвили на заседании Консультативного совета Южного газового коридора и Совета по зелёной энергетике, которое прошло в Баку.
По словам министра, Грузия уже играет важную роль как транзитная страна в системе Южного газового коридора и помогает диверсифицировать поставки энергии на региональные и европейские рынки. Она подчеркнула, что устойчивое сотрудничество между странами и развитие инфраструктуры остаются ключевыми факторами для формирования стабильной энергетической системы.
Власти страны рассчитывают добиться полной энергетической самостоятельности к 2036 году. Для этого планируется привлечь крупные инвестиции в развитие возобновляемых источников энергии, модернизацию электросетей и строительство новых трансграничных энергетических соединений.