მზის ენერგია საქართველოში ნამდვილ ბუმს განიცდის
საქართველოში ბოლო ორი წლის განმავლობაში მზის ენერგიის პოპულარობა მკვეთრად გაიზარდა, განაცხადა Helios Energy-ის დამფუძნებელმა თორნიკე დარჯანიამ. მისი თქმით, განახლებად ენერგიის წყაროებზე მოთხოვნა მკვეთრად გაიზარდა და ტექნოლოგია ფართოდ ხელმისაწვდომი გახდა. თუ ადრე კომპანიას ბაზრის დაახლოებით 40% ეკავა, ახლა, მიუხედავად იმისა, რომ გასულ წელს დადგმული სიმძლავრე 30 მგვტ-მდე გაიზარდა, წილი შემცირდა მრავალი ახალი მოთამაშის გაჩენისა და მაღალი მოთხოვნის გამო.
დარჯანიამ აღნიშნა, რომ რამდენიმე წლის წინ მზის ელექტროსადგურები ძვირი ღირდა, დღეს კი მათი მონტაჟი სულ რაღაც სამ წელიწადში ანაზღაურდება. ტექნოლოგია ხელმისაწვდომი გახდა როგორც კერძო პირებისთვის, ასევე ბიზნესისთვის, ხოლო პანელების ფასების ვარდნამ ინვესტიციები განსაკუთრებით მიმზიდველი გახადა. მან მზის ელექტროსადგურების მომგებიანობა კაპიტალის სხვა სახეობებს შეადარა და ხაზგასმით აღნიშნა, რომ რენტაბელობის დაახლოებით 33% იშვიათია ენერგეტიკის სექტორშიც კი.
მზის ენერგიას ყველაზე ხშირად საწარმოები ნერგავენ, რადგან ელექტროენერგიის ტარიფი ბიზნესისთვის უფრო მაღალია, ვიდრე მოსახლეობისთვის. სუბსიდიებისა და აღჭურვილობის ღირებულების შემცირების წყალობით, მზის სისტემების მონტაჟი ფინანსურად მომგებიანი ხდება და ხელს უწყობს განახლებადი ენერგიის შემდგომ გავრცელებას საქართველოში. დარჯანიას თქმით, პოპულარობის ზრდის ტენდენცია უახლოეს წლებშიც გაგრძელდება.

Solar energy has seen a surge in popularity in Georgia over the past two years, according to Tornike Dardjania, founder of Helios Energy. He said that demand for renewable energy sources has increased dramatically, and the technology has become widely available. Previously, the company held about 40% of the market, but now, despite increasing installed capacity to 30 MW last year, its share has decreased due to the emergence of many new players and high demand.
Dardjania noted that a few years ago, solar power plants were expensive, but today their installation pays off in just three years. The technology has become accessible to both individuals and businesses, and the drop in panel prices has made investments particularly attractive. He compared the profitability of solar power plants with other types of capital, emphasizing that approximately 33% profitability is rare even in the energy sector.
Solar energy is most often implemented by enterprises, since the electricity tariff for businesses is higher than for the population. Thanks to subsidies and lower equipment costs, the installation of solar systems becomes financially beneficial and stimulates the further spread of renewable energy in Georgia. According to Dardjania, the trend towards increasing popularity will continue in the coming years.