SOCAR ამყარებს პოზიციებს საქართველოს ეკონომიკაში
აზერბაიჯანული ნავთობისა და გაზის კომპანია SOCAR საქართველოს ეკონომიკაში საკვანძო როლს ასრულებს, განაცხადა აზერბაიჯანის ეკონომიკის მინისტრმა მიქაილ ჯაბაროვმა კახეთში აზერბაიჯან-საქართველო-თურქეთის ბიზნეს ფორუმზე. მან აღნიშნა, რომ აზერბაიჯანის ინვესტიციები საქართველოში 3,1 მილიარდ დოლარს აჭარბებს, ხოლო თურქეთთან ორმხრივი ინვესტიციების საერთო მოცულობა თურქეთის ელექტროენერგეტიკულ ბაზარზე შესვლის შემდეგ 21 მილიარდ დოლარს მიაღწია. სამმხრივი ენერგეტიკული თანამშრომლობა რეგიონული განვითარების ერთ-ერთ საყრდენად იქცა.
ჯაბაროვმა ხაზი გაუსვა აზერბაიჯანის წვლილს 16 ქვეყნის, მათ შორის ევროკავშირის 10 წევრი ქვეყნის ენერგეტიკულ უსაფრთხოებაში, ბუნებრივი გაზის მიწოდებისა და პროექტების მეშვეობით, როგორიცაა "სამხრეთის გაზის დერეფანი". მისი თქმით, აზერბაიჯან-საქართველო-თურქეთის მარშრუტი ევროპული ენერგეტიკული ინფრასტრუქტურის საკვანძო ელემენტად იქცა, ხოლო საქართველოს გეგმები ენერგეტიკის მოდერნიზაციის შესახებ SOCAR-ისთვის ახალ საინვესტიციო შესაძლებლობებს ქმნის.
მინისტრმა ასევე გამოყო სატრანსპორტო პროექტების მნიშვნელობა, როგორიცაა ბაქო-თბილისი-ყარსის რკინიგზა და შუა დერეფნის განვითარება. რეგიონული კავშირების გაღრმავება, ყარსი-ნახიჩევანის პროექტის განხორციელება და თანამშრომლობის გაფართოება ენერგეტიკის, ლოგისტიკისა და ციფრული ინფრასტრუქტურის სფეროებში ქმნის ახალ პერსპექტივებს აზერბაიჯანის, საქართველოსა და თურქეთის ეკონომიკური ზრდისთვის.

SOCAR strengthens its position in the Georgian economy
Azerbaijani oil and gas company SOCAR plays a key role in the Georgian economy, Azerbaijani Economy Minister Mikail Jabbarov said at the Azerbaijan-Georgia-Turkey business forum in Kakheti. He noted that Azerbaijan's investments in Georgia exceed $3.1 billion, and the total volume of mutual investments with Turkey after entering the Turkish electricity market reached $21 billion. Trilateral energy cooperation has become one of the pillars of regional development.
Jabbarov emphasized Azerbaijan's contribution to the energy security of 16 countries, including 10 EU members, through natural gas supplies and projects such as the Southern Gas Corridor. According to him, the Azerbaijan-Georgia-Turkey route has become a key element of European energy infrastructure, and Georgia's plans to modernize the energy sector open up new investment opportunities for SOCAR.
The Minister also highlighted the importance of transport projects, such as the Baku-Tbilisi-Kars railway and the development of the Middle Corridor. Deepening regional connectivity, implementing the Kars-Nakhchivan project, and expanding cooperation in energy, logistics, and digital infrastructure create new prospects for the economic growth of Azerbaijan, Georgia, and Turkey.