SOCAR ამყარებს პოზიციებს საქართველოს ეკონომიკაში
აზერბაიჯანული ნავთობისა და გაზის კომპანია SOCAR საქართველოს ეკონომიკაში საკვანძო როლს ასრულებს, განაცხადა აზერბაიჯანის ეკონომიკის მინისტრმა მიქაილ ჯაბაროვმა კახეთში აზერბაიჯან-საქართველო-თურქეთის ბიზნეს ფორუმზე. მან აღნიშნა, რომ აზერბაიჯანის ინვესტიციები საქართველოში 3,1 მილიარდ დოლარს აჭარბებს, ხოლო თურქეთთან ორმხრივი ინვესტიციების საერთო მოცულობა თურქეთის ელექტროენერგეტიკულ ბაზარზე შესვლის შემდეგ 21 მილიარდ დოლარს მიაღწია. სამმხრივი ენერგეტიკული თანამშრომლობა რეგიონული განვითარების ერთ-ერთ საყრდენად იქცა.
ჯაბაროვმა ხაზი გაუსვა აზერბაიჯანის წვლილს 16 ქვეყნის, მათ შორის ევროკავშირის 10 წევრი ქვეყნის ენერგეტიკულ უსაფრთხოებაში, ბუნებრივი გაზის მიწოდებისა და პროექტების მეშვეობით, როგორიცაა "სამხრეთის გაზის დერეფანი". მისი თქმით, აზერბაიჯან-საქართველო-თურქეთის მარშრუტი ევროპული ენერგეტიკული ინფრასტრუქტურის საკვანძო ელემენტად იქცა, ხოლო საქართველოს გეგმები ენერგეტიკის მოდერნიზაციის შესახებ SOCAR-ისთვის ახალ საინვესტიციო შესაძლებლობებს ქმნის.
მინისტრმა ასევე გამოყო სატრანსპორტო პროექტების მნიშვნელობა, როგორიცაა ბაქო-თბილისი-ყარსის რკინიგზა და შუა დერეფნის განვითარება. რეგიონული კავშირების გაღრმავება, ყარსი-ნახიჩევანის პროექტის განხორციელება და თანამშრომლობის გაფართოება ენერგეტიკის, ლოგისტიკისა და ციფრული ინფრასტრუქტურის სფეროებში ქმნის ახალ პერსპექტივებს აზერბაიჯანის, საქართველოსა და თურქეთის ეკონომიკური ზრდისთვის.

SOCAR укрепляет позиции в экономике Грузии
Азербайджанская нефтегазовая компания SOCAR играет ключевую роль в экономике Грузии, заявил министр экономики Азербайджана Микаил Джаббаров на Азербайджано-грузино-турецком бизнес-форуме в Кахети. Он отметил, что инвестиции Азербайджана в Грузию превышают 3,1 млрд долларов, а общий объем взаимных инвестиций с Турцией после выхода на турецкий рынок электроэнергетики достиг 21 млрд долларов. Трехстороннее энергетическое сотрудничество стало одним из столпов регионального развития.
Джаббаров подчеркнул вклад Азербайджана в энергетическую безопасность 16 стран, включая 10 членов ЕС, через поставки природного газа и проекты типа «Южный газовый коридор». По его словам, маршрут Азербайджан-Грузия-Турция превратился в ключевой элемент европейской энергетической инфраструктуры, а планы Грузии по модернизации энергетики открывают новые инвестиционные возможности для SOCAR.
Министр также выделил значение транспортных проектов, таких как железная дорога Баку-Тбилиси-Карс и развитие Среднего коридора. Углубление региональной связности, реализация проекта Карс-Нахчыван и расширение сотрудничества в энергетике, логистике и цифровой инфраструктуре создают новые перспективы для экономического роста Азербайджана, Грузии и Турции.