საქართველო აძლიერებს თანამშრომლობას ატომური ენერგიის საერთაშორისო სააგენტოსთან (IAEA) უსაფრთხო მომავლისთვის
დოკუმენტი მოიცავს ბირთვულ და რადიაციულ უსაფრთხოებას
საქართველომ ხელი მოაწერა ახალ ჩარჩო ხელშეკრულებას ატომური ენერგიის საერთაშორისო სააგენტოსთან (IAEA), რომელიც აფიქსირებს პარტნიორობის პრიორიტეტულ მიმართულებებს და ქმნის საფუძველს ერთობლივი პროექტებისთვის. დოკუმენტი მოიცავს ძირითად სფეროებს, მათ შორის ბირთვულ და რადიაციულ უსაფრთხოებას, ჯანდაცვას, სოფლის მეურნეობას, ენერგეტიკასა და მრეწველობას, რაც ქვეყანას საშუალებას მისცემს განავითაროს ეს მიმართულებები სისტემურად და თანმიმდევრულად.
ბირთვული და რადიაციული უსაფრთხოების სააგენტოს ხელმძღვანელის, ნინო უტიაშვილის თქმით, პროგრამა უზრუნველყოფს მხარდაჭერას უმნიშვნელოვანესი სფეროებისთვის, როგორიცაა მოსახლეობის დაცვა რადიაციული რისკებისგან, სურსათის უვნებლობა, წყლისა და გარემოს დაცვა. ეს ზომები აუცილებელია მოსახლეობის ცხოვრების ხარისხის ასამაღლებლად და ქვეყნის გრძელვადიანი ეკონომიკური განვითარებისთვის.
საქართველოსა და IAEA-ს შორის პირველი შეთანხმება მოქმედებდა 2020-დან 2025 წლამდე, ხოლო პროგრამის გახანგრძლივება აჩვენებს მტკიცე პარტნიორულ ურთიერთობებს და საერთო ინტერესს ქვეყანაში ბირთვული და რადიაციული უსაფრთხოების მდგრადი სისტემის გაძლიერებაში.

Грузия укрепляет сотрудничество с МАГАТЭ для безопасного будущего
Грузия подписала новое рамочное соглашение с Международным агентством по атомной энергии (МАГАТЭ), закрепив приоритетные направления партнёрства и создав основу для совместных проектов. Документ охватывает ключевые сферы, включая ядерную и радиационную безопасность, здравоохранение, сельское хозяйство, энергетику и промышленность, что позволит стране развивать эти направления системно и последовательно.
По словам главы Агентства ядерной и радиационной безопасности Нино Утиашвили, программа обеспечит поддержку важнейших сфер, таких как защита населения от радиационных рисков, продовольственная безопасность, охрана воды и окружающей среды. Эти меры считаются необходимыми для повышения качества жизни населения и долгосрочного экономического развития страны.
Первое соглашение между Грузией и МАГАТЭ действовало с 2020 по 2025 год, а продление программы демонстрирует прочные партнёрские отношения и общий интерес в укреплении устойчивой системы ядерной и радиационной безопасности в стране.