საქართველო აძლიერებს თანამშრომლობას ატომური ენერგიის საერთაშორისო სააგენტოსთან (IAEA) უსაფრთხო მომავლისთვის
დოკუმენტი მოიცავს ბირთვულ და რადიაციულ უსაფრთხოებას
საქართველომ ხელი მოაწერა ახალ ჩარჩო ხელშეკრულებას ატომური ენერგიის საერთაშორისო სააგენტოსთან (IAEA), რომელიც აფიქსირებს პარტნიორობის პრიორიტეტულ მიმართულებებს და ქმნის საფუძველს ერთობლივი პროექტებისთვის. დოკუმენტი მოიცავს ძირითად სფეროებს, მათ შორის ბირთვულ და რადიაციულ უსაფრთხოებას, ჯანდაცვას, სოფლის მეურნეობას, ენერგეტიკასა და მრეწველობას, რაც ქვეყანას საშუალებას მისცემს განავითაროს ეს მიმართულებები სისტემურად და თანმიმდევრულად.
ბირთვული და რადიაციული უსაფრთხოების სააგენტოს ხელმძღვანელის, ნინო უტიაშვილის თქმით, პროგრამა უზრუნველყოფს მხარდაჭერას უმნიშვნელოვანესი სფეროებისთვის, როგორიცაა მოსახლეობის დაცვა რადიაციული რისკებისგან, სურსათის უვნებლობა, წყლისა და გარემოს დაცვა. ეს ზომები აუცილებელია მოსახლეობის ცხოვრების ხარისხის ასამაღლებლად და ქვეყნის გრძელვადიანი ეკონომიკური განვითარებისთვის.
საქართველოსა და IAEA-ს შორის პირველი შეთანხმება მოქმედებდა 2020-დან 2025 წლამდე, ხოლო პროგრამის გახანგრძლივება აჩვენებს მტკიცე პარტნიორულ ურთიერთობებს და საერთო ინტერესს ქვეყანაში ბირთვული და რადიაციული უსაფრთხოების მდგრადი სისტემის გაძლიერებაში.

Georgia Strengthens Cooperation with IAEA for a Safe Future
Georgia has signed a new framework agreement with the International Atomic Energy Agency (IAEA), consolidating priority areas of partnership and creating a foundation for joint projects. The document covers key areas, including nuclear and radiation safety, healthcare, agriculture, energy, and industry, which will allow the country to develop these areas systematically and consistently.
According to Nino Utiashvili, Head of the Agency for Nuclear and Radiation Safety, the program will provide support to critical areas such as protecting the public from radiation risks, food security, and protecting water and the environment. These measures are considered necessary to improve the quality of life for the population and the long-term economic development of the country.
The first agreement between Georgia and the IAEA was in effect from 2020 to 2025, and the extension of the program demonstrates a strong partnership and a shared interest in strengthening a sustainable nuclear and radiation safety system in the country.