რუსთავში ავტოიმპორტიორების პროტესტი გაიმართა: ძველი მანქანების აკრძალვა კოლაფსით იმუქრება
2026 წლის 1 აპრილიდან იკრძალება M1 კატეგორიის ექვს წელზე ძველი მსუბუქი ავტომობილების იმპორტი, პირველადი და დროებითი რეგისტრაცია
რუსთავის ცენტრში ავტოიმპორტიორების საპროტესტო აქცია გაიმართა, რომლებიც ექვს წელზე ძველი ავტომობილების იმპორტის დაგეგმილ აკრძალვას აპროტესტებდნენ. მონაწილეები ავტობაზრობის ტერიტორიაზე შეიკრიბნენ და შიშობენ, რომ ახალმა რეგულაციებმა შესაძლოა კომპანიების 30%-მდე დახურვა და ავტომობილების ფასების ზრდა გამოიწვიოს, ამასთან, ხელისუფლების მიერ დეკლარირებული მიზანი - ეკოლოგიის გაუმჯობესება - შესაძლოა განუხორციელებელი დარჩეს. მონაწილეები მთავრობისთვის კომპრომისული წინადადებებით მიმართვას აპირებენ და დიალოგის იმედი აქვთ.
მთავრობის გადაწყვეტილების თანახმად, 2026 წლის 1 აპრილიდან იკრძალება M1 კატეგორიის ექვს წელზე ძველი მსუბუქი ავტომობილების იმპორტი, პირველადი და დროებითი რეგისტრაცია. გამონაკლისები გათვალისწინებულია იმ მანქანებისთვის, რომელთა ტრანსპორტირება ამ თარიღამდე დაიწყო, ასევე უკვე შემოტანილი ავტომობილებისთვის. შეზღუდვები არ ეხება რეექსპორტს, ტრანზიტს და ელექტრომობილებს.
სურათის წყარო: ustinov1980/Flickr
ხელისუფლება ზომებს ეკოლოგიური მდგომარეობის გაუმჯობესების, გზებზე უსაფრთხოების გაზრდისა და ავტოპარკის სწრაფი ზრდის შეკავების აუცილებლობით ხსნის. 2025 წლის ბოლოსთვის საქართველოში თითქმის 1,9 მილიონი ავტომობილია რეგისტრირებული, რომელთაგან 80%-ზე მეტი ათ წელზე ძველია. გასულ წელს იმპორტი 11,5%-ით, ხოლო რეექსპორტი 16%-ით გაიზარდა, რაც აძლიერებს ზეწოლას ბაზარზე და ავტოიმპორტიორების არგუმენტებს.

Auto Importers Protest in Rustavi: Ban on Old Cars Threatens Collapse
From April 1, 2026, the import, initial and temporary registration of M1 category passenger cars older than six years will be prohibited
A protest was held in the center of Rustavi by auto importers against the planned ban on the import of cars older than six years. Participants gathered at the car market, fearing that the new rules could lead to the closure of up to 30% of companies and an increase in car prices, while the stated goal of the authorities – improving the environment – may remain unrealized. The participants intend to send an appeal to the government with compromise proposals and hope for a dialogue.
According to the government's decision, from April 1, 2026, the import, initial and temporary registration of M1 category passenger cars older than six years will be prohibited. Exceptions are provided for cars whose transportation began before this date, as well as for already imported cars. The restrictions do not apply to re-export, transit and electric vehicles.
Image source: ustinov1980/Flickr
The authorities explain the measures by the need to improve the environmental situation, increase road safety and curb the rapid growth of the car fleet. As of the end of 2025, almost 1.9 million cars are registered in Georgia, of which more than 80% are over ten years old. Last year, imports increased by 11.5%, and re-exports by 16%, which increases pressure on the market and the arguments of auto importers.