საქართველოს საგარეო ვალი თითქმის მილიარდი დოლარით გაიზარდა
2026 წლის იანვრის მდგომარეობით, საქართველოს სახელმწიფო საგარეო ვალმა 9,533 მილიარდ დოლარს მიაღწია, რაც 985,8 მილიონი დოლარით (11,5%) გაიზარდა. 2025 წლის იანვარში ვალი 8,548 მილიარდ დოლარს შეადგენდა. დავალიანების მნიშვნელოვანი ნაწილი მრავალმხრივ კრედიტებზე მოდის - 7,010 მილიარდი დოლარი, ორმხრივი კრედიტები კი 1,614 მილიარდ დოლარს შეადგენს.
ქვეყნის უმსხვილეს კრედიტორებად რჩებიან აზიის განვითარების ბანკი (2,581 მილიარდი დოლარი), მსოფლიო ბანკი და რეკონსტრუქციისა და განვითარების საერთაშორისო ბანკი (1,916 მილიარდი დოლარი), ასევე ევროპის საინვესტიციო ბანკი (1,228 მილიარდი დოლარი). სხვა მნიშვნელოვანი ვალდებულებები მოდის IDA-ზე, ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკზე და სავალუტო ფონდზე.
სავალო ტვირთი მოიცავს ვალდებულებებს ცალკეული სახელმწიფოების მიმართ: საფრანგეთი (890 მილიონი დოლარი), გერმანია (590 მილიონი დოლარი), იაპონია (113 მილიონი დოლარი) და სხვა ქვეყნები. მთლიანობაში, საგარეო ვალის ზრდა ასახავს საქართველოს ეკონომიკის განვითარებისთვის საერთაშორისო ფინანსური რესურსების აქტიურ მოზიდვას.

Внешний долг Грузии вырос почти на миллиард долларов
По состоянию на январь 2026 года государственный внешний долг Грузии достиг 9,533 млрд долларов, увеличившись за год на 985,8 млн долларов (11,5%). В январе 2025 года долг составлял 8,548 млрд долларов. Значительная часть задолженности приходится на многосторонние кредиты — 7,010 млрд долларов, двусторонние кредиты составляют 1,614 млрд долларов.
Крупнейшими кредиторами страны остаются Азиатский банк развития (2,581 млрд долларов), Всемирный банк и Международный банк реконструкции и развития (1,916 млрд долларов), а также Европейский инвестиционный банк (1,228 млрд долларов). Другие значимые обязательства приходятся на IDA, ЕБРР и МВФ.
Долговая нагрузка включает и обязательства перед отдельными государствами: Францией (890 млн долларов), Германией (590 млн долларов), Японией (113 млн долларов) и другими странами. В целом рост внешнего долга отражает активное привлечение международных финансовых ресурсов для развития экономики Грузии.