საქართველოს ბიომეტრიულმა პასპორტმა და ელექტრონულმა პირადობის მოწმობამ მიიღო ჯილდო High Security Printing EMEA 2026-ზე
ახალი ქართული პასპორტი საერთაშორისო კონკურსზე საუკეთესოდ აღიარეს
საქართველოს ბიომეტრიულმა პასპორტმა და ელექტრონულმა პირადობის მოწმობამ მიიღო ჯილდო ნომინაციაში „დოკუმენტების საუკეთესო სერია“ რეგიონულ ფორუმზე High Security Printing EMEA 2026. დოკუმენტები აღინიშნა უსაფრთხოების მაღალი დონით, თანამედროვე დიზაინითა და ეროვნული იდენტობის ასახვით.
ახალი დოკუმენტების გაცემა 2025 წელს დაიწყო და მათ უკვე მოიპოვეს აღიარება საერთაშორისო ასპარეზზე. დაჯილდოების ცერემონია გაიმართა რაბათში, მაროკოს დედაქალაქში, სადაც საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტოს თავმჯდომარეს, რუსუდან კოხოძეს გადაეცა პრიზი. ფორუმმა 50-მდე ქვეყნიდან 300-ზე მეტი დელეგატი შეკრიბა.
ახალი თაობის დოკუმენტები აღჭურვილია თანამედროვე დამცავი ელემენტებითა და ბიომეტრიული ტექნოლოგიებით, რაც ზრდის მათ საიმედოობას. ქართული სააგენტოს წარმომადგენლებმა, მათ შორის სამოქალაქო რეესტრის დეპარტამენტის დირექტორის მოადგილემ თამთა პეტვიაშვილმა და პროექტის მენეჯერმა ნატალია გეგელაშვილმა, ფორუმის საერთაშორისო მონაწილეებთან შეხვედრებზე ახალი პასპორტები და პირადობის მოწმობები წარადგინეს.

Биометрический паспорт и электронная ID-карта Грузии получили награду High Security Printing EMEA 2026
Новый грузинский паспорт признан лучшим на международном конкурсе
Биометрический паспорт и электронная ID-карта Грузии получили награду в номинации «Лучшая серия документов» на региональном форуме High Security Printing EMEA 2026. Документы отмечены за высокий уровень безопасности, современный дизайн и отражение национальной идентичности.
Выдача новых документов началась в 2025 году, и они уже завоевали признание на международной арене. Церемония награждения прошла в Рабате, столице Марокко, где председателю Агентства развития государственных служб Министерства юстиции Грузии Русудан Коходзе вручили приз. Форум собрал более 300 делегатов из около 50 стран.
Документы нового поколения оснащены современными защитными элементами и биометрическими технологиями, что повышает их надёжность. Представители грузинского агентства, включая заместителя директора департамента гражданского реестра Тамту Петвиашвили и менеджера проекта Наталию Гегелашвили, презентовали новые паспорта и ID-карты на встречах с международными участниками форума.