მარნეულში ახალი მზის ელექტროსადგური აშენდება
საქართველოს მთავრობამ დაამტკიცა მზის ელექტროსადგურის „მარნეული“ მშენებლობის კონცეფცია. შესაბამისი დადგენილება 2026 წლის 9 თებერვალს მიიღეს. პროექტი ეკონომიკის სამინისტროს მიერ განსაზღვრულია, როგორც პოტენციური სახელმწიფო-კერძო პარტნიორობა.
ინვესტორი არის შპს „მზის ოპერაცია“. ეკონომიკის სამინისტროს დაევალა მოსამზადებელი სამუშაოების შესრულების კონტროლი, მათ შორის, სსპ-ის შესახებ კანონმდებლობის ფარგლებში საჭირო კვლევების ჩატარება. ასევე, უწყებამ უნდა უზრუნველყოს სახელმწიფოსა და ინვესტორს შორის პროექტის მოსამზადებელი ეტაპის შესახებ ოფიციალური შეთანხმების გაფორმება.
ელექტროსადგურის „მარნეული“ რეალიზაცია ქვეყნის განახლებადი ენერგიის განვითარებისა და მზის ენერგიის სექტორში კერძო ინვესტიციების მოზიდვის ძალისხმევის ნაწილი გახდება.

В Марнеули появится новая солнечная электростанция
Правительство Грузии одобрило концепцию строительства солнечной электростанции «Марнеули». Соответствующее постановление было принято 9 февраля 2026 года. Проект определён Министерством экономики как потенциальное государственно-частное партнерство.
Инвестором выступает ООО «Солнечная операция». Министерству экономики поручено контролировать выполнение подготовительных работ, включая проведение необходимых исследований, в рамках законодательства о ГЧП. Также ведомство должно обеспечить подписание официального соглашения между государством и инвестором о подготовительном этапе проекта.
Реализация электростанции «Марнеули» станет частью усилий страны по развитию возобновляемой энергетики и привлечению частных инвестиций в сектор солнечной энергетики.