მარნეულში ახალი მზის ელექტროსადგური აშენდება
საქართველოს მთავრობამ დაამტკიცა მზის ელექტროსადგურის „მარნეული“ მშენებლობის კონცეფცია. შესაბამისი დადგენილება 2026 წლის 9 თებერვალს მიიღეს. პროექტი ეკონომიკის სამინისტროს მიერ განსაზღვრულია, როგორც პოტენციური სახელმწიფო-კერძო პარტნიორობა.
ინვესტორი არის შპს „მზის ოპერაცია“. ეკონომიკის სამინისტროს დაევალა მოსამზადებელი სამუშაოების შესრულების კონტროლი, მათ შორის, სსპ-ის შესახებ კანონმდებლობის ფარგლებში საჭირო კვლევების ჩატარება. ასევე, უწყებამ უნდა უზრუნველყოს სახელმწიფოსა და ინვესტორს შორის პროექტის მოსამზადებელი ეტაპის შესახებ ოფიციალური შეთანხმების გაფორმება.
ელექტროსადგურის „მარნეული“ რეალიზაცია ქვეყნის განახლებადი ენერგიის განვითარებისა და მზის ენერგიის სექტორში კერძო ინვესტიციების მოზიდვის ძალისხმევის ნაწილი გახდება.

New Solar Power Plant to Appear in Marneuli
The Georgian government has approved the concept for the construction of the "Marneuli" solar power plant. The corresponding resolution was adopted on February 9, 2026. The project has been defined by the Ministry of Economy as a potential public-private partnership.
The investor is LLC "Solar Operation". The Ministry of Economy is tasked with monitoring the implementation of preparatory work, including conducting the necessary research, within the framework of PPP legislation. The agency must also ensure the signing of an official agreement between the state and the investor on the preparatory phase of the project.
The implementation of the "Marneuli" power plant will become part of the country's efforts to develop renewable energy and attract private investment in the solar energy sector.