თბილისში დიდი დიღომში ტრამვაის მშენებლობაზე ტენდერი გამოცხადდა
თბილისის მერიამ დიდი დიღომის რაიონში თანამედროვე ტრამვაის ხაზის დაპროექტებისა და მშენებლობის ახალი კონკურსი დაიწყო. პროექტის წინასწარი ღირებულება 416,6 მილიონი ლარია (დაახლოებით 155 მილიონი დოლარი). შემოდგომაზე გამოცხადებული წინა პროცედურა საერთაშორისო კომპანიების მოთხოვნის შემდეგ გადაიხედა.
კონტრაქტორს 2010 წლიდან მოყოლებული, ტრამვაის არანაკლებ ორი პროექტის განხორციელების დადასტურებული გამოცდილება მოეთხოვება. ქალაქის ხელისუფლება 11 მოძრავი შემადგენლობის შესყიდვას სამშენებლო სამუშაოების დაწყების შემდეგ ცალკე ტენდერზე გეგმავს.
დაახლოებით 7,5 კმ სიგრძის მარშრუტი დააკავშირებს დიდი დიღომის მესამე და მეოთხე მიკრორაიონებს მეტრო "დიდუბესთან", აღმაშენებლის ხეივანზე გავლით. იგეგმება 11 გაჩერების მოწყობა, თითოეული მატარებლის ტევადობა იქნება არანაკლებ 300 მგზავრი. პროექტი ითვალისწინებს ათი შემადგენლობის დეპოს შექმნას ერთი სარეზერვოთი. ხაზის რეალიზაციამ ხელი უნდა შეუწყოს აქტიურად განაშენიანებული რაიონის სატრანსპორტო ხელმისაწვდომობის გაუმჯობესებას.

В Тбилиси объявили тендер на строительство трамвая в Диди Дигоми
Мэрия Тбилиси запустила новый конкурс на проектирование и возведение современной трамвайной линии в районе Диди Дигоми. Предварительная стоимость проекта оценивается в 416,6 млн лари (порядка 155 млн долларов). Предыдущая процедура, объявленная осенью, была пересмотрена после запросов международных компаний о корректировке условий. Обновлённые заявки начнут принимать с 31 марта.
От подрядчика требуется подтверждённый опыт реализации не менее двух трамвайных проектов с 2010 года. Закупку 11 подвижных составов городские власти планируют вынести на отдельный тендер после старта строительных работ.
Маршрут протяжённостью около 7,5 км соединит третий и четвёртый микрорайоны Диди Дигоми с метро «Дидубе», пройдя через аллею Агмашенебели. Планируется обустроить 11 остановок, вместимость каждого поезда составит не менее 300 пассажиров. Проект предусматривает создание депо на десять составов с одним резервным. Реализация линии должна улучшить транспортную доступность активно застраиваемого района.