თბილისში დიდი დიღომში ტრამვაის მშენებლობაზე ტენდერი გამოცხადდა
თბილისის მერიამ დიდი დიღომის რაიონში თანამედროვე ტრამვაის ხაზის დაპროექტებისა და მშენებლობის ახალი კონკურსი დაიწყო. პროექტის წინასწარი ღირებულება 416,6 მილიონი ლარია (დაახლოებით 155 მილიონი დოლარი). შემოდგომაზე გამოცხადებული წინა პროცედურა საერთაშორისო კომპანიების მოთხოვნის შემდეგ გადაიხედა.
კონტრაქტორს 2010 წლიდან მოყოლებული, ტრამვაის არანაკლებ ორი პროექტის განხორციელების დადასტურებული გამოცდილება მოეთხოვება. ქალაქის ხელისუფლება 11 მოძრავი შემადგენლობის შესყიდვას სამშენებლო სამუშაოების დაწყების შემდეგ ცალკე ტენდერზე გეგმავს.
დაახლოებით 7,5 კმ სიგრძის მარშრუტი დააკავშირებს დიდი დიღომის მესამე და მეოთხე მიკრორაიონებს მეტრო "დიდუბესთან", აღმაშენებლის ხეივანზე გავლით. იგეგმება 11 გაჩერების მოწყობა, თითოეული მატარებლის ტევადობა იქნება არანაკლებ 300 მგზავრი. პროექტი ითვალისწინებს ათი შემადგენლობის დეპოს შექმნას ერთი სარეზერვოთი. ხაზის რეალიზაციამ ხელი უნდა შეუწყოს აქტიურად განაშენიანებული რაიონის სატრანსპორტო ხელმისაწვდომობის გაუმჯობესებას.

Tbilisi Announces Tender for Tram Construction in Didi Digomi
The Tbilisi City Hall has launched a new tender for the design and construction of a modern tram line in the Didi Digomi district. The preliminary cost of the project is estimated at 416.6 million GEL (approximately $155 million). The previous procedure, announced in the fall, was revised following requests from international companies to adjust the conditions. Updated applications will be accepted starting from March 31.
The contractor is required to have confirmed experience in implementing at least two tram projects since 2010. The city authorities plan to put the purchase of 11 rolling stocks to a separate tender after the start of construction work.
The route, approximately 7.5 km long, will connect the third and fourth micro-districts of Didi Digomi with the Didube metro station, passing through Agmashenebeli Alley. It is planned to equip 11 stops, with each train having a capacity of at least 300 passengers. The project includes the creation of a depot for ten trains with one reserve. The implementation of the line should improve the transport accessibility of the actively developing area.