საქართველოს საერთაშორისო მაგისტრალების გასწვრივ მშენებლობა აიკრძალება
საქართველოში საერთაშორისო მნიშვნელობის გზებიდან 200 მეტრის რადიუსში მშენებლობის აკრძალვა იგეგმება, ხელისუფლების სპეციალური თანხმობის გარეშე. შესაბამისი დადგენილების პროექტი მთავრობამ უკვე მოამზადა, ამის შესახებ ინფრასტრუქტურის სამინისტროში განაცხადეს.
ახალი ნორმები ეფუძნება კანონში „საავტომობილო გზების შესახებ“ შეტანილ ცვლილებებს და მიზნად ისახავს სატრანსპორტო სისტემის შეუფერხებელი ფუნქციონირების უზრუნველყოფას, უსაფრთხოების გაზრდას და საერთაშორისო სტანდარტებთან შესაბამისობას. უწყებაში ხაზგასმით აღნიშნავენ, რომ შეზღუდვებმა ხელი უნდა შეუშალოს ქაოტურ განაშენიანებას, რამაც შეიძლება ხელი შეუშალოს მიმდინარე და მომავალ ინფრასტრუქტურულ პროექტებს.
სურათის წყარო: Asian Development Bank/Flikr
@Asian
რეგულირება შეეხება როგორც მოქმედ მაგისტრალებს, ასევე მშენებარე ან დაგეგმილ მონაკვეთებს, მათ შორის თბილისი–სენაკი–ლესელიძის, სენაკი–ფოთი–სარფის, თბილისი–წითელი ხიდის, თბილისი–ბაკურციხე–ლაგოდეხის, მარნეული–სადახლოს, თბილისის შემოვლით გზას და სამტრედია–ლანჩხუთი–გრიგოლეთის მაგისტრალს.

Construction to be Prohibited Along Georgia's International Highways
Georgia plans to prohibit construction within 200 meters of roads of international importance without special approval from the authorities. The draft resolution has already been prepared by the government, according to the Ministry of Infrastructure.
The new rules are based on amendments to the law "On Automobile Roads" and are aimed at ensuring the smooth operation of the transport system, improving safety and compliance with international standards. The agency emphasizes that the restrictions should prevent chaotic development that could interfere with current and future infrastructure projects.
@Asian
The regulation will affect both existing highways and sections under construction or planned, including the Tbilisi–Senaki–Leselidze, Senaki–Poti–Sarpi, Tbilisi–Red Bridge, Tbilisi–Bakurtsikhe–Lagodekhi, Marneuli–Sadakhlo, Tbilisi bypass road and Samtredia–Lanchkhuti–Grigoleti highway.