საქართველოს საერთაშორისო მაგისტრალების გასწვრივ მშენებლობა აიკრძალება
საქართველოში საერთაშორისო მნიშვნელობის გზებიდან 200 მეტრის რადიუსში მშენებლობის აკრძალვა იგეგმება, ხელისუფლების სპეციალური თანხმობის გარეშე. შესაბამისი დადგენილების პროექტი მთავრობამ უკვე მოამზადა, ამის შესახებ ინფრასტრუქტურის სამინისტროში განაცხადეს.
ახალი ნორმები ეფუძნება კანონში „საავტომობილო გზების შესახებ“ შეტანილ ცვლილებებს და მიზნად ისახავს სატრანსპორტო სისტემის შეუფერხებელი ფუნქციონირების უზრუნველყოფას, უსაფრთხოების გაზრდას და საერთაშორისო სტანდარტებთან შესაბამისობას. უწყებაში ხაზგასმით აღნიშნავენ, რომ შეზღუდვებმა ხელი უნდა შეუშალოს ქაოტურ განაშენიანებას, რამაც შეიძლება ხელი შეუშალოს მიმდინარე და მომავალ ინფრასტრუქტურულ პროექტებს.
სურათის წყარო: Asian Development Bank/Flikr
@Asian
რეგულირება შეეხება როგორც მოქმედ მაგისტრალებს, ასევე მშენებარე ან დაგეგმილ მონაკვეთებს, მათ შორის თბილისი–სენაკი–ლესელიძის, სენაკი–ფოთი–სარფის, თბილისი–წითელი ხიდის, თბილისი–ბაკურციხე–ლაგოდეხის, მარნეული–სადახლოს, თბილისის შემოვლით გზას და სამტრედია–ლანჩხუთი–გრიგოლეთის მაგისტრალს.

Вдоль международных трасс Грузии запретят стройку
В Грузии планируют запретить строительство в пределах 200 метров от дорог международного значения без специального согласования с властями. Проект постановления уже подготовлен правительством, сообщили в министерстве инфраструктуры.
Новые нормы основаны на поправках к закону «Об автомобильных дорогах» и направлены на обеспечение бесперебойной работы транспортной системы, повышение безопасности и соответствие международным стандартам. В ведомстве подчёркивают, что ограничения должны предотвратить хаотичную застройку, способную помешать текущим и будущим инфраструктурным проектам.
Источник изображения: Asian Development Bank/Flikr
@Asian
Регулирование затронет как действующие трассы, так и строящиеся либо запланированные участки, включая направления Тбилиси–Сенаки–Леселидзе, Сенаки–Поти–Сарфи, Тбилиси–Красный мост, Тбилиси–Бакурцихе–Лагодехи, Марнеули–Садахло, объездную дорогу Тбилиси и магистраль Самтредия–Ланчхути–Григолети.