ბათუმში ძვირადღირებული ავტომობილების დიდი პარტია დააკავეს
საბაჟოზე გამოვლინდა დაახლოებით 5 მილიონი ევროს ღირებულების ავტომობილების ყალბი საიდენტიფიკაციო კოდები
ბათუმის საბაჟო ზონის თანამშრომლებმა ჯამში დაახლოებით 5 მილიონი ევროს ღირებულების 59 ძვირადღირებული ავტომობილის უკანონო შემოტანა აღკვეთეს.
ფინანსთა სამინისტროს ინფორმაციით, შემოწმების შედეგად გაირკვა, რომ ავტომობილებზე მწარმოებლის მიერ მინიჭებული საიდენტიფიკაციო კოდები გაყალბებული იყო.
„ეს ფაქტი მასშტაბით უპრეცედენტოა... დოკუმენტების მიხედვით, ავტომობილები აზიის ქვეყნებში კერძო პირებისთვის უნდა გაეგზავნათ“, - აღნიშნა შემოსავლების სამსახურის ბათუმის განყოფილების უფროსმა დავით კლიმენკომ.
მასალები შემდგომი გამოძიებისა და უკანონო შემოტანის მცდელობის ორგანიზატორების მიმართ ზომების მისაღებად შინაგან საქმეთა სამინისტროში გადაიგზავნა.

Large consignment of luxury cars detained in Batumi
Employees of the Batumi customs zone stopped the illegal import of 59 luxury cars with a total value of approximately 5 million euros.
According to the Ministry of Finance, the inspection revealed that the cars had counterfeit identification codes assigned by the manufacturer.
"This fact is unprecedented in scale... According to the documents, the cars were intended to be sent to Asian countries to private individuals," said David Klimenko, head of the Batumi branch of the Revenue Service.
The materials have been transferred to the Ministry of Internal Affairs for further investigation and action against the organizers of the attempted illegal import.