ბათუმში ძვირადღირებული ავტომობილების დიდი პარტია დააკავეს
საბაჟოზე გამოვლინდა დაახლოებით 5 მილიონი ევროს ღირებულების ავტომობილების ყალბი საიდენტიფიკაციო კოდები
ბათუმის საბაჟო ზონის თანამშრომლებმა ჯამში დაახლოებით 5 მილიონი ევროს ღირებულების 59 ძვირადღირებული ავტომობილის უკანონო შემოტანა აღკვეთეს.
ფინანსთა სამინისტროს ინფორმაციით, შემოწმების შედეგად გაირკვა, რომ ავტომობილებზე მწარმოებლის მიერ მინიჭებული საიდენტიფიკაციო კოდები გაყალბებული იყო.
„ეს ფაქტი მასშტაბით უპრეცედენტოა... დოკუმენტების მიხედვით, ავტომობილები აზიის ქვეყნებში კერძო პირებისთვის უნდა გაეგზავნათ“, - აღნიშნა შემოსავლების სამსახურის ბათუმის განყოფილების უფროსმა დავით კლიმენკომ.
მასალები შემდგომი გამოძიებისა და უკანონო შემოტანის მცდელობის ორგანიზატორების მიმართ ზომების მისაღებად შინაგან საქმეთა სამინისტროში გადაიგზავნა.

Крупную партию люксовых автомобилей задержали в Батуми
Сотрудники Батумской таможенной зоны остановили незаконный ввоз 59 автомобилей класса люкс общей стоимостью примерно 5 млн евро.
Как сообщили в Минфине, при проверке выяснилось, что на машины были подделаны идентификационные коды, присвоенные производителем.
«Этот факт беспрецедентен по масштабу… По документам автомобили предназначались для отправки в страны Азии частным лицам», — отметил Давид Клименко, начальник Батумского отделения Службы доходов.
Материалы переданы в МВД для дальнейшего расследования и принятия мер в отношении организаторов попытки незаконного ввоза.