რუსეთი შესაძლოა ლიდერი გახდეს: საქართველოსთან სავაჭრო ბრუნვა მოლოდინს აჭარბებს
ლოგისტიკის განვითარებამ და ანგარიშსწორების გამარტივებამ შესაძლოა მკვეთრად გააძლიეროს ორი ქვეყნის სავაჭრო კავშირები
რუსეთი საქართველოსთან სავაჭრო ბრუნვის სტაბილურ ზრდას აჩვენებს და პერსპექტივაში შესაძლოა მის სავაჭრო პარტნიორებს შორის პირველი ადგილი დაიკავოს. ამის შესახებ რუსეთის სავაჭრო-სამრეწველო პალატის პრეზიდენტმა სერგეი კატირინმა განაცხადა და აღნიშნა, რომ ამჟამინდელი დინამიკის შენარჩუნებისა და ლოგისტიკური ჯაჭვების შემდგომი განვითარების შემთხვევაში, მოსკოვს აქვს ყველა საფუძველი, რომ უახლოეს წლებში ლიდერი გახდეს.
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის „საქსტატის“ მონაცემებით, 2025 წელს ორმხრივი ვაჭრობის მოცულობამ 2,688 მილიარდ დოლარს მიაღწია, რაც 6,3%-ით მეტია წინა წელთან შედარებით. წლის ბოლოს რუსეთმა საქართველოს საგარეო სავაჭრო პარტნიორებს შორის მესამე ადგილი დაიკავა, თუმცა ზრდის პოტენციალი, ექსპერტების შეფასებით, ჯერ კიდევ ამოუწურავია.
დამატებითი მამოძრავებელი ძალა შეიძლება გახდეს სატრანსპორტო დერეფნების განვითარება, ურთიერთ ანგარიშსწორების გამარტივება და კომპანიებს შორის პირდაპირი კონტაქტების გაფართოება. ამჟამად რუსეთი საქართველოში აწვდის ნავთობსა და ნავთობპროდუქტებს, გაზს, მარცვლეულსა და მცენარეულ ზეთებს, სანაცვლოდ კი შემოაქვს ღვინო, მინერალური და უალკოჰოლო სასმელები, ასევე ხილი და თხილი.

The development of logistics and the simplification of settlements can dramatically strengthen the trade ties between the two countries
Russia is demonstrating steady growth in trade with Georgia and may become its leading trading partner in the future. This was stated by the President of the Russian Chamber of Commerce and Industry, Sergey Katyrin, noting that if the current dynamics are maintained and logistics chains are further developed, Moscow has every reason to become a leader in the coming years.
According to the National Statistics Service of Georgia ("Sakstat"), in 2025, the volume of bilateral trade reached $2.688 billion, an increase of 6.3% compared to the previous year. At the end of the year, Russia ranked third among Georgia's foreign trade partners, but the growth potential, according to experts, is far from exhausted.
Additional drivers could be the development of transport corridors, the simplification of mutual settlements, and the expansion of direct contacts between companies. Currently, Russia supplies Georgia with oil and petroleum products, gas, grain, and vegetable oils, and in return imports wine, mineral and non-alcoholic beverages, as well as fruits and nuts.