რუსეთი შესაძლოა ლიდერი გახდეს: საქართველოსთან სავაჭრო ბრუნვა მოლოდინს აჭარბებს
ლოგისტიკის განვითარებამ და ანგარიშსწორების გამარტივებამ შესაძლოა მკვეთრად გააძლიეროს ორი ქვეყნის სავაჭრო კავშირები
რუსეთი საქართველოსთან სავაჭრო ბრუნვის სტაბილურ ზრდას აჩვენებს და პერსპექტივაში შესაძლოა მის სავაჭრო პარტნიორებს შორის პირველი ადგილი დაიკავოს. ამის შესახებ რუსეთის სავაჭრო-სამრეწველო პალატის პრეზიდენტმა სერგეი კატირინმა განაცხადა და აღნიშნა, რომ ამჟამინდელი დინამიკის შენარჩუნებისა და ლოგისტიკური ჯაჭვების შემდგომი განვითარების შემთხვევაში, მოსკოვს აქვს ყველა საფუძველი, რომ უახლოეს წლებში ლიდერი გახდეს.
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის „საქსტატის“ მონაცემებით, 2025 წელს ორმხრივი ვაჭრობის მოცულობამ 2,688 მილიარდ დოლარს მიაღწია, რაც 6,3%-ით მეტია წინა წელთან შედარებით. წლის ბოლოს რუსეთმა საქართველოს საგარეო სავაჭრო პარტნიორებს შორის მესამე ადგილი დაიკავა, თუმცა ზრდის პოტენციალი, ექსპერტების შეფასებით, ჯერ კიდევ ამოუწურავია.
დამატებითი მამოძრავებელი ძალა შეიძლება გახდეს სატრანსპორტო დერეფნების განვითარება, ურთიერთ ანგარიშსწორების გამარტივება და კომპანიებს შორის პირდაპირი კონტაქტების გაფართოება. ამჟამად რუსეთი საქართველოში აწვდის ნავთობსა და ნავთობპროდუქტებს, გაზს, მარცვლეულსა და მცენარეულ ზეთებს, სანაცვლოდ კი შემოაქვს ღვინო, მინერალური და უალკოჰოლო სასმელები, ასევე ხილი და თხილი.

Россия может выйти в лидеры: товарооборот с Грузией растёт быстрее ожиданий
Россия демонстрирует устойчивый рост товарооборота с Грузией и в перспективе может занять первое место среди её торговых партнёров. Об этом заявил президент Торгово-промышленной палаты РФ Сергей Катырин, отметив, что при сохранении текущей динамики и дальнейшем развитии логистических цепочек у Москвы есть все основания выйти в лидеры в ближайшие годы.
По данным Национальной службы статистики Грузии «Сакстат», в 2025 году объём двусторонней торговли достиг $2,688 млрд, увеличившись на 6,3% по сравнению с предыдущим годом. По итогам года Россия заняла третье место среди внешнеторговых партнёров Грузии, однако потенциал роста, по оценке экспертов, далеко не исчерпан.
Дополнительными драйверами могут стать развитие транспортных коридоров, упрощение взаимных расчётов и расширение прямых контактов между компаниями. Сейчас Россия поставляет в Грузию нефть и нефтепродукты, газ, зерно и растительные масла, а взамен импортирует вино, минеральные и безалкогольные напитки, а также фрукты и орехи.