ემირატები საქართველოს ახალგაზრდებისთვის უმაღლესი განათლების დაფინანსებას 2026 წლიდან დაიწყებენ
2026 წლიდან საქართველოს სტუდენტებს შესაძლებლობა ექნებათ, არაბეთის გაერთიანებული საემიროების უნივერსიტეტებში უმაღლესი განათლება საემიროების დაფინანსებით მიიღონ. ამის შესახებ საქართველოს განათლების სამინისტროში განაცხადეს, მას შემდეგ, რაც უწყების ხელმძღვანელი გივი მიქანაძე დუბაიში არაბეთის გაერთიანებული საემიროების უმაღლესი განათლებისა და სამეცნიერო კვლევების მინისტრს აბდურაჰმან ალ-ავარს შეხვდა.
მოლაპარაკებების დროს მხარეებმა განიხილეს ახალი საგანმანათლებლო პროექტი, რომელიც ითვალისწინებს ქართველი ახალგაზრდებისთვის ადგილობრივ უნივერსიტეტებში სწავლის დაფინანსებას. იგეგმება, რომ სტუდენტების მიღება პროგრამაში მონაწილეობისთვის უკვე წელს დაიწყება.
მონაწილეთა შერჩევის პროცედურისა და სწავლის პირობების შესახებ დეტალები ჯერჯერობით არ სახელდება. პროგრამა მნიშვნელოვანი შესაძლებლობა გახდება ახალგაზრდა ქართველებისთვის, გააფართოვონ საგანმანათლებლო ჰორიზონტები და მიიღონ საზღვარგარეთ სწავლის გამოცდილება.

Эмираты оплатят учебу в вузах для молодежи из Грузии уже в 2026 году
С 2026 года студенты из Грузии смогут получать высшее образование в университетах Объединённых Арабских Эмиратов за счёт финансирования со стороны эмиратов. Об этом сообщили в министерстве образования Грузии после встречи главы ведомства Гиви Миканадзе с министром высшего образования и научных исследований ОАЭ Абдуррахманом Аль Аваром в Дубае.
В ходе переговоров стороны обсудили новый образовательный проект, предусматривающий оплату обучения грузинской молодежи в местных университетах. Планируется, что набор студентов для участия в программе стартует уже в этом году.
Подробности о процедуре отбора участников и условиях обучения пока не раскрываются. Программа станет важной возможностью для молодых грузин расширить образовательные горизонты и получить опыт учёбы за рубежом.