IndiGo აჩერებს რეისებს ბაქოსა და თბილისის მიმართულებით
ინდურმა ავიაკომპანია IndiGo-მ 2026 წლის 28 თებერვლამდე შეაჩერა ფრენები ტაშკენტის, ალმათის, ბაქოსა და თბილისის მიმართულებით. როგორც კომპანიის პრესსამსახური იუწყება, გადაწყვეტილება ირანის გარშემო განვითარებულ ვითარებას უკავშირდება და მიზნად ისახავს მგზავრებისა და ეკიპაჟის უსაფრთხოების უზრუნველყოფას.
რეისები ტურისტებისა და ტურისტული სექტორის წარმომადგენლებისთვის მოულოდნელად გაუქმდა, განსაკუთრებით იმ ფონზე, როცა რეგიონში ინდოელი ტურისტების რაოდენობა იზრდება. უზბეკეთი, აზერბაიჯანი, საქართველო და ყაზახეთი აქტიურად ავითარებენ აეროპორტების ინფრასტრუქტურასა და კულტურულ ტურიზმს, რამაც უცხოელი სტუმრების ნაკადის ზრდას შეუწყო ხელი.
ეროვნული სტატისტიკის მონაცემებით, 2025 წელს უზბეკეთს 11,7 მილიონი უცხო ქვეყნის მოქალაქე ეწვია, მათგან დაახლოებით 80,8 ათასი ინდოეთიდან ჩამოსული ტურისტი იყო. IndiGo დაჰპირდა, რომ სიტუაციას თვალს მიადევნებს და რეისების განრიგში შესაძლო ცვლილებების შესახებ დროულად გაავრცელებს ინფორმაციას.

IndiGo приостанавливает рейсы в Баку и Тбилиси
Индийская авиакомпания IndiGo приостановила полеты в Ташкент, Алматы, Баку и Тбилиси до 28 февраля 2026 года. Как сообщает пресс-служба компании, решение связано с развивающейся ситуацией вокруг Ирана и направлено на обеспечение безопасности пассажиров и экипажа.
Рейсы были отменены неожиданно для туристов и представителей туристической отрасли, особенно учитывая рост числа индийских туристов в регионе. Узбекистан, Азербайджан, Грузия и Казахстан активно развивают инфраструктуру аэропортов и культурный туризм, что способствовало увеличению потока иностранных гостей.
По данным Нацкомстата, в 2025 году Узбекистан посетили 11,7 млн иностранных граждан, из которых около 80,8 тыс. — туристы из Индии. IndiGo пообещала отслеживать ситуацию и своевременно информировать о возможных изменениях в расписании рейсов.