IndiGo აჩერებს რეისებს ბაქოსა და თბილისის მიმართულებით
ინდურმა ავიაკომპანია IndiGo-მ 2026 წლის 28 თებერვლამდე შეაჩერა ფრენები ტაშკენტის, ალმათის, ბაქოსა და თბილისის მიმართულებით. როგორც კომპანიის პრესსამსახური იუწყება, გადაწყვეტილება ირანის გარშემო განვითარებულ ვითარებას უკავშირდება და მიზნად ისახავს მგზავრებისა და ეკიპაჟის უსაფრთხოების უზრუნველყოფას.
რეისები ტურისტებისა და ტურისტული სექტორის წარმომადგენლებისთვის მოულოდნელად გაუქმდა, განსაკუთრებით იმ ფონზე, როცა რეგიონში ინდოელი ტურისტების რაოდენობა იზრდება. უზბეკეთი, აზერბაიჯანი, საქართველო და ყაზახეთი აქტიურად ავითარებენ აეროპორტების ინფრასტრუქტურასა და კულტურულ ტურიზმს, რამაც უცხოელი სტუმრების ნაკადის ზრდას შეუწყო ხელი.
ეროვნული სტატისტიკის მონაცემებით, 2025 წელს უზბეკეთს 11,7 მილიონი უცხო ქვეყნის მოქალაქე ეწვია, მათგან დაახლოებით 80,8 ათასი ინდოეთიდან ჩამოსული ტურისტი იყო. IndiGo დაჰპირდა, რომ სიტუაციას თვალს მიადევნებს და რეისების განრიგში შესაძლო ცვლილებების შესახებ დროულად გაავრცელებს ინფორმაციას.

IndiGo Suspends Flights to Baku and Tbilisi
The airline is canceling flights to four cities until the end of February due to tensions in the region
Indian airline IndiGo has suspended flights to Tashkent, Almaty, Baku, and Tbilisi until February 28, 2026. According to the company’s press service, the decision is connected with the developing situation around Iran and is aimed at ensuring the safety of passengers and crew.
The flights were canceled unexpectedly for tourists and representatives of the tourism industry, especially given the growing number of Indian tourists in the region. Uzbekistan, Azerbaijan, Georgia, and Kazakhstan are actively developing airport infrastructure and cultural tourism, which has contributed to an increase in the flow of foreign visitors.
According to the National Statistics Committee, in 2025 Uzbekistan was visited by 11.7 million foreign citizens, of whom about 80.8 thousand were tourists from India. IndiGo promised to monitor the situation and promptly inform passengers about possible changes to the flight schedule.