ფოთსა და ბაქოს შორის რეგულარული საკონტეინერო მატარებელი ამოქმედდა
საქართველოს რკინიგზამ (GR) განაცხადა ფოთისა და ბაქოს პორტებს შორის რეგულარული საკონტეინერო მატარებლის გაშვების შესახებ. ახალი მარშრუტი მნიშვნელოვნად შეამცირებს ტვირთების ტრანზიტის დროს შავ და კასპიის ზღვებს შორის და გაამარტივებს როგორც დატვირთული, ისე ცარიელი კონტეინერების გადაზიდვას, საავტომობილო მაგისტრალების განტვირთვით და გარემოზე ზემოქმედების შემცირებით.
ბლოკ-მატარებელი მოძრაობს მარშრუტზე ბათუმი–ფოთი–თბილისი–აფშერონი–სუმგაითი–ალათი და ტვირთის მფლობელებს სთავაზობს სერვისს "ტერმინალიდან კარამდე". მოძრაობის ფიქსირებული განრიგი და წინასწარ დადგენილი ტარიფები უზრუნველყოფს მიწოდებისა და კონტეინერების დაბრუნების ვადების ზუსტ დაგეგმვას, რაც ბიზნესისთვის შუა დერეფნის მიმზიდველობას ზრდის.
პირველი შემადგენლობის მიღების ცერემონია ფოთის ტერმინალში გაიმართა საქართველოსა და აზერბაიჯანის რკინიგზების ხელმძღვანელების მონაწილეობით. GR-ის გენერალურმა დირექტორმა ლაშა აბაშიძემ ხაზი გაუსვა, რომ პროექტი არა მხოლოდ გაზრდის გადაზიდვების უსაფრთხოებასა და ეფექტიანობას, არამედ კომპანიისთვის ეკონომიკურადაც მომგებიანი იქნება და შემოსავლების ზრდას შეუწყობს ხელს.

A regular container train has been launched between Poti and Baku
Georgian Railway (GR) announced the launch of a regular container train between the ports of Poti and Baku. The new route will significantly reduce cargo transit time between the Black and Caspian seas and simplify the transportation of both loaded and empty containers, easing pressure on highways and reducing the environmental burden.
The block train runs along the Batumi–Poti–Tbilisi–Absheron–Sumgait–Alyat route, offering cargo owners a "terminal-to-door" service. A fixed schedule and pre-established tariffs ensure precise planning of delivery times and container returns, increasing the attractiveness of the Middle Corridor for business.
The ceremony welcoming the first train was held at the Poti terminal with the participation of the heads of the railways of Georgia and Azerbaijan. GR Director General Lasha Abashidze emphasized that the project will not only improve the safety and efficiency of transportation, but will also be economically beneficial for the company, contributing to revenue growth.