ახალქალაქში ახალი მუნიციპალური ავტობუსების ექსპლუატაციისთვის ემზადებიან
ახალქალაქის მაცხოვრებლებმა უკვე შეამჩნიეს ახალი ავტობუსები, რომლებიც მერიამ ქალაქის მარშრუტებზე მომსახურებისთვის შეიძინა. ჯერჯერობით სატრანსპორტო საშუალებები რეგულარულ რეისებზე არ გასულან, განმარტეს მერიაში. მარშრუტები და ექსპლუატაციის ფინანსური საკითხები კომისიამ საკრებულოსთან ერთად უნდა განსაზღვროს, რის შემდეგაც ავტობუსები მუშაობას უახლოეს თვეებში დაიწყებენ.
მერიის ეკონომიკური განვითარების სამსახურის უფროსის, მნაცაკან პამბუხჩიანის თქმით, ავტობუსები ჯერჯერობით სხვა დავალებებს ასრულებენ, ხოლო რეგულარული ექსპლუატაცია მოგვიანებით დაიწყება. გასულ წელს მერიამ 424 178 ლარის ღირებულების ორი ავტობუსი შეიძინა, რომლებიც წლის ბოლოს ჩამოვიდა. აღინიშნება, რომ 2026 წლის ბიუჯეტის განხილვისას ავტობუსების ექსპლუატაციის დაფინანსება ჯერ არ არის გამოყოფილი, რამაც დეპუტატების შენიშვნები გამოიწვია.

В Ахалкалаки готовятся к запуску новых муниципальных автобусов
Жители Ахалкалаки уже заметили новые автобусы, закупленные мэрией для обслуживания городских маршрутов. Пока транспортные средства ещё не вышли на регулярные рейсы, уточнили в мэрии. Маршруты и финансовые вопросы эксплуатации будут определены комиссией совместно с сакребуло, после чего автобусы начнут работу в ближайшие месяцы.
Начальник службы экономического развития мэрии Мнацакан Памбухчян сообщил, что автобусы пока выполняют другие задачи, а регулярная эксплуатация стартует позже. В прошлом году мэрия приобрела два автобуса стоимостью 424 178 лари, которые прибыли к концу года. Отмечается, что при обсуждении бюджета на 2026 год финансирование на эксплуатацию автобусов пока не выделялось, что вызвало замечания депутатов.