საქართველო, აზერბაიჯანი, თურქეთი და ბულგარეთი ახალ ენერგეტიკულ დერეფანს ამზადებენ
უახლოეს მომავალში დაიწყება კონსულტანტის შერჩევა აზერბაიჯანის, საქართველოს, თურქეთისა და ბულგარეთის დამაკავშირებელი ენერგეტიკული დერეფნის მასშტაბური პროექტის ტექნიკურ-კომერციული დასაბუთების შესამუშავებლად. ამის შესახებ „მწვანე ენერგიის დერეფნის“ გენერალურმა დირექტორმა თურალ ალიევმა სუფთა ენერგიის საერთაშორისო დღისადმი მიძღვნილ მრგვალ მაგიდაზე განაცხადა.
მისი თქმით, ინტერკონექტორის ტექნიკური დავალება უკვე მზად არის და ახლა სპეციალიზებული კონსულტანტის შერჩევაა საჭირო, რომელიც პროექტის დეტალურ შეფასებას განახორციელებს. ექსპერტები ჩაატარებენ ტექნიკური და ფინანსური განხორციელებადობის ანალიზს, შეისწავლიან განახლებადი წყაროების ინტეგრაციის შესაძლებლობებს და ხარჯების ოპტიმიზაციის გზებს.
სურათის წყარო: caliber
ენერგეტიკული დერეფნის პროექტი მიზნად ისახავს რეგიონული ენერგეტიკული უსაფრთხოების გაძლიერებას, „მწვანე“ ენერგეტიკის განვითარებას და ქვეყნებს შორის ელექტროენერგიის მიწოდების ეფექტიანობის გაზრდას. მისი განხორციელება შეიძლება გახდეს საკვანძო ნაბიჯი სამხრეთ კავკასიისა და ბალკანეთის ენერგეტიკული ბაზრების გაერთიანებაში.

Georgia, Azerbaijan, Turkey and Bulgaria are preparing a new energy corridor
In the near future, the selection of a consultant will start to develop a techno-commercial justification for a large-scale energy corridor project connecting Azerbaijan, Georgia, Turkey and Bulgaria. Tural Aliyev, General Director of the Green Energy Corridor JV, announced this at a round table dedicated to the International Day of Clean Energy.
According to him, the terms of reference for the interconnector are ready, and now it remains to select a specialized consultant who will deal with a detailed assessment of the project. Experts will analyze the technical and financial feasibility, study the possibilities of integrating renewable sources and ways to optimize costs.
The energy corridor project is aimed at strengthening regional energy security, developing "green" energy and increasing the efficiency of electricity supplies between countries. Its implementation could be a key step in uniting the energy markets of the South Caucasus and the Balkans.