საქართველო, აზერბაიჯანი, თურქეთი და ბულგარეთი ახალ ენერგეტიკულ დერეფანს ამზადებენ
უახლოეს მომავალში დაიწყება კონსულტანტის შერჩევა აზერბაიჯანის, საქართველოს, თურქეთისა და ბულგარეთის დამაკავშირებელი ენერგეტიკული დერეფნის მასშტაბური პროექტის ტექნიკურ-კომერციული დასაბუთების შესამუშავებლად. ამის შესახებ „მწვანე ენერგიის დერეფნის“ გენერალურმა დირექტორმა თურალ ალიევმა სუფთა ენერგიის საერთაშორისო დღისადმი მიძღვნილ მრგვალ მაგიდაზე განაცხადა.
მისი თქმით, ინტერკონექტორის ტექნიკური დავალება უკვე მზად არის და ახლა სპეციალიზებული კონსულტანტის შერჩევაა საჭირო, რომელიც პროექტის დეტალურ შეფასებას განახორციელებს. ექსპერტები ჩაატარებენ ტექნიკური და ფინანსური განხორციელებადობის ანალიზს, შეისწავლიან განახლებადი წყაროების ინტეგრაციის შესაძლებლობებს და ხარჯების ოპტიმიზაციის გზებს.
სურათის წყარო: caliber
ენერგეტიკული დერეფნის პროექტი მიზნად ისახავს რეგიონული ენერგეტიკული უსაფრთხოების გაძლიერებას, „მწვანე“ ენერგეტიკის განვითარებას და ქვეყნებს შორის ელექტროენერგიის მიწოდების ეფექტიანობის გაზრდას. მისი განხორციელება შეიძლება გახდეს საკვანძო ნაბიჯი სამხრეთ კავკასიისა და ბალკანეთის ენერგეტიკული ბაზრების გაერთიანებაში.

Грузия, Азербайджан, Турция и Болгария готовят новый энергокоридор
В ближайшее время стартует отбор консультанта для разработки технико-коммерческого обоснования масштабного проекта энергетического коридора, соединяющего Азербайджан, Грузию, Турцию и Болгарию. Генеральный директор СП «Коридор зеленой энергии» Турал Алиев сообщил об этом на круглом столе, приуроченном к Международному дню чистой энергии.
По его словам, техническое задание для интерконнектора уже готово, и теперь предстоит выбрать специализированного консультанта, который займется детальной оценкой проекта. Эксперты проведут анализ технической и финансовой осуществимости, изучат возможности интеграции возобновляемых источников и пути оптимизации затрат.
Проект энергетического коридора направлен на усиление региональной энергетической безопасности, развитие «зеленой» энергетики и повышение эффективности поставок электроэнергии между странами. Его реализация может стать ключевым шагом в объединении энергорынков Южного Кавказа и Балкан.