საქართველოში მასწავლებლებს გაკვეთილებზე ტელეფონების გამოყენება აეკრძალებათ
2026-2027 სასწავლო წლიდან საქართველოს სახელმწიფო სკოლების პედაგოგებს გაკვეთილების დროს მობილური ტელეფონების გამოყენება აეკრძალებათ. გადაწყვეტილება ქვეყნის განათლების სამინისტრომ გააჟღერა.
სიახლე ზოგადი განათლების სისტემის რეფორმის ნაწილი გახდება. უწყებაში ხაზგასმით აღნიშნავენ, რომ აკრძალვის მიზანი ყურადღების გადატანის ფაქტორების შემცირება და სასწავლო პროცესის ეფექტურობის გაზრდაა.
სურათის წყარო: gomel.1prof.by
მოსალოდნელია, რომ აკრძალვა მოსწავლეებს გაკვეთილებზე უკეთ კონცენტრირებაში დაეხმარება, ხოლო მასწავლებლებს - მეტი ყურადღება დაუთმონ პედაგოგიურ მუშაობას, გაჯეტებზე ყურადღების გაფანტვის გარეშე.

В Грузии учителям запретят телефоны на уроках
С 2026–2027 учебного года педагогам государственных школ Грузии будет запрещено использовать мобильные телефоны во время занятий. Решение озвучило Министерство образования страны.
Нововведение станет частью реформы системы общего образования. В ведомстве подчеркивают, что цель запрета – сократить отвлекающие факторы и повысить эффективность учебного процесса.
Источник изображения: gomel.1prof.by
Ожидается, что запрет поможет ученикам лучше сосредоточиться на уроках, а учителям – уделять больше внимания педагогической работе, не отвлекаясь на гаджеты.