საქართველოში მასწავლებლებს გაკვეთილებზე ტელეფონების გამოყენება აეკრძალებათ
2026-2027 სასწავლო წლიდან საქართველოს სახელმწიფო სკოლების პედაგოგებს გაკვეთილების დროს მობილური ტელეფონების გამოყენება აეკრძალებათ. გადაწყვეტილება ქვეყნის განათლების სამინისტრომ გააჟღერა.
სიახლე ზოგადი განათლების სისტემის რეფორმის ნაწილი გახდება. უწყებაში ხაზგასმით აღნიშნავენ, რომ აკრძალვის მიზანი ყურადღების გადატანის ფაქტორების შემცირება და სასწავლო პროცესის ეფექტურობის გაზრდაა.
სურათის წყარო: gomel.1prof.by
მოსალოდნელია, რომ აკრძალვა მოსწავლეებს გაკვეთილებზე უკეთ კონცენტრირებაში დაეხმარება, ხოლო მასწავლებლებს - მეტი ყურადღება დაუთმონ პედაგოგიურ მუშაობას, გაჯეტებზე ყურადღების გაფანტვის გარეშე.

Teachers in Georgia will be banned from using phones in class
From the 2026–2027 academic year, teachers in Georgian public schools will be prohibited from using mobile phones during classes. The decision was announced by the country's Ministry of Education.
The innovation will become part of the reform of the general education system. The department emphasizes that the purpose of the ban is to reduce distractions and increase the effectiveness of the educational process.
Image source: gomel.1prof.by
It is expected that the ban will help students to better focus on lessons, and teachers to pay more attention to pedagogical work, without being distracted by gadgets.