საქართველო უმაღლესი განათლების თამაშის წესებს ცვლის
2026 წლიდან საქართველოს უმაღლეს სასწავლებლებში ამოქმედდება სწავლების ახალი სისტემა, რომელიც რადიკალურად შეამცირებს დიპლომების მიღების ვადებს. ახლა ბაკალავრის ხარისხის მიღება შესაძლებელი იქნება ოთხის ნაცვლად სამ წელიწადში, ხოლო მაგისტრის ხარისხის - ორის ნაცვლად ერთ წელიწადში. 300 კრედიტის მოპოვების შემდეგ სტუდენტებს შეეძლებათ სწავლის გაგრძელება ევროპულ უნივერსიტეტებში და დოქტორის ხარისხზე პრეტენზია.
საქართველოს მოქალაქეებისთვის სახელმწიფო უნივერსიტეტები უფასო დარჩება, მაგრამ ფაკულტეტებზე კვოტები გამოჩნდება. უნივერსიტეტებში იდენტური საგანმანათლებლო პროგრამების რაოდენობა ერთამდე შემცირდება, ამასთან სტუდენტს შეეძლება ალტერნატივის არჩევა კომერციულ უნივერსიტეტებს შორის.
სურათის წყარო: geworld
უცხოელი სტუდენტებისთვის სახელმწიფო უნივერსიტეტების კარები თითქმის დახურულია: ჩარიცხვა შესაძლებელია მხოლოდ გაცვლითი პროგრამებით. დანარჩენებს შეეძლებათ სწავლა კერძო სასწავლებლებში. ახალი სისტემა მიზნად ისახავს განათლების ხარისხის ამაღლებას და ახალგაზრდა სპეციალისტების კარიერული სტარტის დაჩქარებას.

Грузия меняет правила игры в высшем образовании
С 2026 года в вузах Грузии стартует новая система обучения, которая кардинально сокращает сроки получения дипломов. Теперь бакалаврскую степень можно будет получить за три года вместо четырёх, а магистерскую — за один год вместо двух. После набора 300 кредитов студенты смогут продолжить обучение в европейских университетах и претендовать на докторскую степень.
Государственные вузы для граждан Грузии останутся бесплатными, но на факультетах появятся квоты. Количество одинаковых образовательных программ в университетах сократится до одной, при этом студент сможет выбрать альтернативу среди коммерческих вузов.
Для иностранных студентов двери государственных вузов почти закрыты: поступить можно только по программам обмена. Остальные смогут обучаться в частных учебных заведениях. Новая система направлена на повышение качества образования и ускорение карьерного старта молодых специалистов.