საქართველოს ფოსტას Temu-სთვის დემპინგურ ტარიფებში ადანაშაულებენ
ჩინური სავაჭრო პლატფორმა Temu სერიოზულად ცვლის თამაშის წესებს საქართველოს ბაზარზე და ადგილობრივი მეწარმეები შედეგების შიშით არიან. მათი ინფორმაციით, "საქართველოს ფოსტა" Temu-სთან თანამშრომლობს უკიდურესად დაბალი ტარიფებით, რაც ფაქტობრივად დემპინგური პრაქტიკაა და საფრთხეს უქმნის ადგილობრივი ბიზნესის ინტერესებს.
ელექტრონული კომერციის ასოციაციის ხელმძღვანელმა, თამარ გოგოლაშვილმა განაცხადა, რომ საჩივარი უკვე შეტანილია ეროვნულ ანტიმონოპოლიურ სააგენტოში სიტუაციის გამოძიების მოთხოვნით. მისი თქმით, გადასახადის გადამხდელების მიერ დაფინანსებული "საქართველოს ფოსტის" დემპინგური ფასები დაუშვებელია, რადგან ის უპირატესობას ანიჭებს საერთაშორისო პლატფორმას ადგილობრივი კომპანიებისა და მომხმარებლების საზიანოდ.
სურათის წყარო: pravdapost
Temu-ს პრობლემები ქვეყნის მთელ ელექტრონულ კომერციაზე აისახება: 2025 წელს ინდუსტრიის შემოსავალი 2024 წელთან შედარებით შემცირდა. ადგილობრივი კომპანიები კონკურენციის სააგენტოსთან, ეკონომიკის სამინისტროსთან და ფინანსთა სამინისტროსთან ერთობლივ მუშაობას მოუწოდებენ, რათა შემუშავდეს მხარდაჭერის ზომები, რომლებიც უკვე გამოიყენება სხვა ქვეყნებში.

Грузинскую почту обвиняют в демпинговых тарифах для Temu
Китайская торговая платформа Temu серьезно меняет правила игры на рынке Грузии, и местные предприниматели опасаются последствий. По их информации, «Почта Грузии» сотрудничает с Temu по крайне низким тарифам, что фактически является демпинговой практикой и угрожает интересам местного бизнеса.
Глава Ассоциации электронной коммерции Тамар Гоголашвили заявила, что уже подана жалоба в Национальное антимонопольное агентство с просьбой расследовать ситуацию. По её словам, демпинговые цены «Грузинской почты», финансируемой налогоплательщиками, недопустимы, так как создают преимущество для международной платформы в ущерб местным компаниям и потребителям.
Источник изображения: pravdapost
Проблемы Temu отражаются на всей электронной коммерции страны: в 2025 году доходы отрасли снизились по сравнению с 2024-м. Местные компании призывают к совместной работе с Агентством по конкуренции, Министерством экономики и Министерством финансов для выработки мер поддержки, уже применяемых в других странах.