ფული ევროპიდან და აშშ-დან საქართველოში მიედინება
საქართველოში ფულადი გზავნილების მოცულობა წელიწადში 11,9%-ით გაიზარდა და 298,4 მილიონ დოლარს მიაღწია, ამასთან, ქვეყნიდან გზავნილები 10,3%-ით გაიზარდა და 36,8 მილიონ დოლარს შეადგენს, იუწყება საქართველოს ეროვნული ბანკი. შემოსავლების ზრდაში ძირითადი წვლილი შეიტანა ევროკავშირის ქვეყნებმა, სადაც გზავნილები 14,2%-ით გაიზარდა, ხოლო აშშ-მ - 15,5%-ით. რუსეთიდან დადებითმა ეფექტმა 3,3% შეადგინა.
გზავნილების სტრუქტურა აჩვენებს, რომ ევროკავშირის ქვეყნებზე მოდის შემოსავლების 45,5%, აშშ-ზე - 19,4%, ხოლო რუსეთზე - 12,9%. ევროპულ სახელმწიფოებს შორის ლიდერობენ იტალია (16,9%), გერმანია (9,2%) და საბერძნეთი (8,3%), აღნიშნავს ცენტრალური ბანკი.
ექსპერტები გზავნილების ზრდას მიგრაციის ზრდასა და წარმომავლობის ქვეყნებში ფინანსური აქტივობის გაუმჯობესებას უკავშირებენ, რაც ხელს უწყობს საქართველოს ეკონომიკის სტაბილურობასა და შინამეურნეობების შემოსავლების დონეს.

Деньги текут в Грузию из Европы и США
Объем денежных переводов в Грузию за год вырос на 11,9% и достиг 298,4 млн долларов, при этом переводы из страны увеличились на 10,3% до 36,8 млн долларов, сообщает Национальный банк Грузии. Основной вклад в рост поступлений внесли страны Европейского Союза, где переводы выросли на 14,2%, а США — на 15,5%. Положительный эффект от России составил 3,3%.
Структура переводов показывает, что страны ЕС обеспечивают 45,5% поступлений, США — 19,4%, а Россия — 12,9%. Среди европейских государств лидируют Италия (16,9%), Германия (9,2%) и Греция (8,3%), отмечает Центральный банк.
Эксперты связывают рост переводов с увеличением миграции и улучшением финансовой активности в странах-источниках, что помогает поддерживать стабильность экономики Грузии и уровень доходов домохозяйств.