საქართველო ინარჩუნებს ინფლაციას კონტროლის ქვეშ, მიუხედავად მსოფლიო ფასების ზრდისა
საქართველო 2025 წელს ზომიერი ინფლაციის მქონე ქვეყნებს შორის აღმოჩნდა და სამომხმარებლო ფასების ზრდის დონის მიხედვით 191 ქვეყანას შორის 68-ე ადგილი დაიკავა - მაჩვენებელი 3,9% შეადგინა. მონაცემები მოცემულია Visual Capitalist-ის მიმოხილვაში, რომელიც ეფუძნება სავალუტო ფონდის ოქტომბრის მოხსენებას მსოფლიო ეკონომიკის შესახებ. მიუხედავად იმისა, რომ აშშ-ის სავაჭრო ტარიფები საუკუნის რეკორდულ მაჩვენებლამდე გაიზარდა, მსოფლიო ინფლაცია 4,2%-მდე შენელდა, ხოლო ბევრმა ეკონომიკამ გარე შოკების მიმართ მდგრადობა აჩვენა.
სავალუტო ფონდი პროგნოზირებს, რომ 2026 წელს გლობალური ინფლაცია 3,7%-მდე შემცირდება, ძირითადად ჩინეთში ფასების სუსტი ზრდის და ევროპის რიგ ქვეყნებში ინფლაციის ზომიერი დონის გამო. 2025 წელს ფასების ზრდის ლიდერებს შორის იყო ვენესუელა რეკორდული 269,9%-ით, მას მოჰყვებიან სამხრეთ სუდანი (97,5%), ზიმბაბვე (89%), სუდანი (87,2%) და ირანი (42,4%). რეიტინგის საპირისპირო ბოლოში პანამამ დეფლაცია -0,1% დააფიქსირა, ჩინეთმა - 0%, ხოლო ფიჯიმ, კატარმა, შვეიცარიამ და ლიხტენშტეინმა - 0,1%.
მეზობელი ქვეყნები უფრო მკვეთრ რყევებს აჩვენებენ. თურქეთში ინფლაციამ 34,9% შეადგინა, რამაც მას მსოფლიოში მერვე ადგილის დაკავების საშუალება მისცა, რუსეთში - 9% (27-ე ადგილი), აზერბაიჯანში - 4,2% (42-ე ადგილი), ხოლო სომხეთში - მხოლოდ 3,3% (98-ე ადგილი). მეზობლებთან შედარებით, საქართველოში ვითარება მშვიდად გამოიყურება, მიუხედავად 3%-იანი მიზნობრივი მაჩვენებლის გადაჭარბებისა.

Грузия держит инфляцию под контролем несмотря на мировые скачки цен
Грузия оказалась среди стран с умеренной инфляцией в 2025 году, заняв 68-е место из 191 по уровню роста потребительских цен – показатель составил 3,9%. Данные приводятся в обзоре Visual Capitalist на основе октябрьского доклада МВФ о мировой экономике. Несмотря на повышение торговых тарифов США до рекордных значений за столетие, мировая инфляция замедлилась до 4,2%, а многие экономики показали устойчивость к внешним шокам.
МВФ прогнозирует, что в 2026 году глобальная инфляция снизится до 3,7%, главным образом благодаря слабому росту цен в Китае и умеренному уровню инфляции в ряде европейских стран. Среди лидеров по росту цен в 2025 году оказалась Венесуэла с рекордными 269,9%, за ней следуют Южный Судан (97,5%), Зимбабве (89%), Судан (87,2%) и Иран (42,4%). В противоположном конце рейтинга Панама отметилась дефляцией -0,1%, Китай – 0%, а Фиджи, Катар, Швейцария и Лихтенштейн – 0,1%.
Соседние страны показывают более резкие колебания. В Турции инфляция составила 34,9%, что позволило ей занять восьмое место в мире, в России – 9% (27-е место), в Азербайджане – 4,2% (42-е место), а в Армении – всего 3,3% (98-е место). В сравнении с соседями ситуация в Грузии выглядит спокойной, несмотря на превышение целевого показателя в 3%.