Euronews Georgia მაუწყებლობის ახალ ფორმატზე გადადის
ტელეარხმა Euronews Georgia-მ მაუწყებლობის ახალ ფორმატზე გადასვლა გამოაცხადა: ახლა მაყურებელს მხოლოდ Euronews-ის საერთაშორისო სიახლეებს აჩვენებენ, რომლებიც ადაპტირებულია ქართველი აუდიტორიისთვის. გადაწყვეტილება დაკავშირებულია საოპერაციო მოდელის გადახედვასთან და მაყურებელთა მოლოდინებისა და საერთაშორისო მედია ბაზარზე არსებული თანამედროვე ტენდენციების შესაბამისობაში მოყვანის სურვილთან.
კომპანიის განცხადებაში აღნიშნულია, რომ ტელემაუწყებლობის ამჟამინდელი მოდელი არ უზრუნველყოფს საკმარის ფინანსურ რესურსებს ხარჯების დასაფარად და Euronews SA-სთან ფრანშიზის ვალდებულებების შესასრულებლად. ამაზე ასევე იმოქმედა საქართველოს სარეკლამო ბაზარზე განხორციელებულმა ცვლილებებმა, რომლებიც ზღუდავს შემოსავლის შესაძლებლობებს ადგილობრივი მაუწყებლისთვის.
Euronews Georgia ქართულ ენაზე 2020 წელს დაიწყო მუშაობა და სთავაზობდა როგორც საერთაშორისო სიახლეებს, ასევე მასალებს ქვეყნის პოლიტიკისა და ცხოვრების შესახებ. პროექტი ფრანშიზის საფუძველზე ფრანგულ Euronews-სა და ქართულ Silk Media-ს შორის დაიწყო, რომელიც Silk Road Group-ში შედის. საქართველო გახდა მესამე ქვეყანა ალბანეთისა და სერბეთის შემდეგ, სადაც Euronews-ის ადგილობრივი წარმომადგენლობა ფრანშიზით არის წარმოდგენილი.

The TV channel will focus only on international content
Euronews Georgia has announced a transition to a new broadcasting format: viewers will now be shown exclusively international Euronews news, adapted for the Georgian audience. The decision is related to the revision of the operating model and the desire to meet the expectations of viewers and current trends in the international media market.
The company's statement notes that the current broadcasting model does not provide sufficient financial resources to cover expenses and fulfill franchise obligations with Euronews SA. This was also influenced by changes in the advertising market in Georgia, which limit the income opportunities for a local broadcaster.
Euronews Georgia started operating in Georgian in 2020, offering both international news and materials about the politics and life of the country. The project was launched under a franchise agreement between French Euronews and Georgian Silk Media, which is part of the Silk Road Group. Georgia became the third country after Albania and Serbia with a local Euronews representation under a franchise.