საქართველო საწვავის ტრანზიტზე გადასახადს დააწესებს
საქართველო აზერბაიჯანიდან სომხეთში რკინიგზით საწვავის მეორე ტრანზიტულ მიწოდებაზე გადასახადს დააწესებს. ამის შესახებ განაცხადა კომპანია „მეგა ტრეიდის“ დირექტორმა, კარენ აირიანმა და აღნიშნა, რომ ტარიფის ოდენობა ჯერ ოფიციალურად არ სახელდება.
საწვავის პირველი პარტია, 1300 ტონა AI-95 ბენზინის მოცულობით, სომხეთში 19 დეკემბერს 22 სარკინიგზო ცისტერნით ჩავიდა. ეს მიწოდება ისტორიული გახდა - მთელი პოსტსაბჭოთა პერიოდის განმავლობაში პირველად, ენერგორესურსები პირდაპირ აზერბაიჯანიდან სომხეთში ყარაბაღის გარშემო მრავალწლიანი კონფლიქტის ფონზე შევიდა. საქართველოს მთავრობის გადაწყვეტილებით, ეს ტრანზიტი ერთჯერადად გათავისუფლდა გადასახადებისგან.
სურათის წყარო: Richard Hagues/Flickr
ამის შემდეგ, აზერბაიჯანულ პრო-სამთავრობო მედიაში გამოჩნდა ინფორმაცია ტარიფებთან დაკავშირებული შესაძლო სირთულეებისა და თბილისის „პოლიტიკური ლოგიკის გადახედვის“ შესახებ. პუბლიკაციებში გაჟღერდა მტკიცებები, რომ საქართველო ხელს უშლის ბაქოსა და ერევნის დაახლოებას. კერძოდ, გამოცემა Minval Politika აცხადებდა 92 დოლარის ოდენობის ტარიფის დაწესებას ტონაზე 111 კმ-ის მონაკვეთზე - თანხა, რომელიც, მათი მონაცემებით, ათჯერ აღემატება აზერბაიჯანში არსებულ ანალოგიურ განაკვეთებს.
11 დეკემბერს საქართველოსა და აზერბაიჯანის პრემიერ-მინისტრებმა, ირაკლი კობახიძემ და ალი ასადოვმა შეხვედრა გამართეს აშხაბადში, თუმცა ოფიციალური ინფორმაცია იმის შესახებ, განიხილებოდა თუ არა ტრანზიტული ტარიფების საკითხი, არ გავრცელებულა. მოგვიანებით, 18 დეკემბერს, პრობლემა საჯაროდ დაადასტურა სომხეთის პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა და დაუშვა, რომ შეთანხმების არარსებობის შემთხვევაში, ბაზრის მონაწილეებმა შესაძლოა იმპორტისა და ექსპორტისთვის ალტერნატიული მარშრუტების ძებნა დაიწყონ. მხარეების სატარიფო პოლიტიკის საბოლოო პარამეტრები ჯერჯერობით ოფიციალურად არ გამოცხადებულა.

Грузия будет брать плату за транзит топлива
Грузия введет плату за вторую транзитную поставку топлива из Азербайджана в Армению по железной дороге. Об этом сообщил директор компании-импортера «Мега Трейд» Карен Айриян, отметив, что размер тарифа пока официально не раскрывается.
Первая партия топлива объемом 1300 тонн бензина АИ-95 была доставлена в Армению 19 декабря поездом из 22 железнодорожных цистерн. Эта поставка стала исторической — впервые за весь постсоветский период энергоносители были напрямую импортированы из Азербайджана в Армению на фоне многолетнего конфликта вокруг Карабаха. По решению правительства Грузии данный транзит разово освободили от сборов.
Источник изображения: Richard Hagues/Flickr
После этого в азербайджанских проправительственных СМИ появились сообщения о возможных сложностях с тарифами и «пересмотре политической логики» Тбилиси. В публикациях звучали утверждения, что Грузия якобы мешает сближению Баку и Еревана. В частности, издание Minval Politika заявляло об установлении тарифа в 92 доллара за тонну на участке протяженностью 111 км — сумме, которая, по их данным, в десятки раз превышает аналогичные ставки в Азербайджане.
11 декабря премьер-министры Грузии и Азербайджана Ираклий Кобахидзе и Али Асадов провели встречу в Ашхабаде, однако официальной информации о том, обсуждался ли вопрос транзитных тарифов, не поступало. Позднее, 18 декабря, проблему публично подтвердил премьер-министр Армении Никол Пашинян, допустив, что при отсутствии договоренностей участники рынка могут начать искать альтернативные маршруты для импорта и экспорта. Итоговые параметры тарифной политики сторон до сих пор официально не объявлены.