საქართველო საწვავის ტრანზიტზე გადასახადს დააწესებს
საქართველო აზერბაიჯანიდან სომხეთში რკინიგზით საწვავის მეორე ტრანზიტულ მიწოდებაზე გადასახადს დააწესებს. ამის შესახებ განაცხადა კომპანია „მეგა ტრეიდის“ დირექტორმა, კარენ აირიანმა და აღნიშნა, რომ ტარიფის ოდენობა ჯერ ოფიციალურად არ სახელდება.
საწვავის პირველი პარტია, 1300 ტონა AI-95 ბენზინის მოცულობით, სომხეთში 19 დეკემბერს 22 სარკინიგზო ცისტერნით ჩავიდა. ეს მიწოდება ისტორიული გახდა - მთელი პოსტსაბჭოთა პერიოდის განმავლობაში პირველად, ენერგორესურსები პირდაპირ აზერბაიჯანიდან სომხეთში ყარაბაღის გარშემო მრავალწლიანი კონფლიქტის ფონზე შევიდა. საქართველოს მთავრობის გადაწყვეტილებით, ეს ტრანზიტი ერთჯერადად გათავისუფლდა გადასახადებისგან.
სურათის წყარო: Richard Hagues/Flickr
ამის შემდეგ, აზერბაიჯანულ პრო-სამთავრობო მედიაში გამოჩნდა ინფორმაცია ტარიფებთან დაკავშირებული შესაძლო სირთულეებისა და თბილისის „პოლიტიკური ლოგიკის გადახედვის“ შესახებ. პუბლიკაციებში გაჟღერდა მტკიცებები, რომ საქართველო ხელს უშლის ბაქოსა და ერევნის დაახლოებას. კერძოდ, გამოცემა Minval Politika აცხადებდა 92 დოლარის ოდენობის ტარიფის დაწესებას ტონაზე 111 კმ-ის მონაკვეთზე - თანხა, რომელიც, მათი მონაცემებით, ათჯერ აღემატება აზერბაიჯანში არსებულ ანალოგიურ განაკვეთებს.
11 დეკემბერს საქართველოსა და აზერბაიჯანის პრემიერ-მინისტრებმა, ირაკლი კობახიძემ და ალი ასადოვმა შეხვედრა გამართეს აშხაბადში, თუმცა ოფიციალური ინფორმაცია იმის შესახებ, განიხილებოდა თუ არა ტრანზიტული ტარიფების საკითხი, არ გავრცელებულა. მოგვიანებით, 18 დეკემბერს, პრობლემა საჯაროდ დაადასტურა სომხეთის პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა და დაუშვა, რომ შეთანხმების არარსებობის შემთხვევაში, ბაზრის მონაწილეებმა შესაძლოა იმპორტისა და ექსპორტისთვის ალტერნატიული მარშრუტების ძებნა დაიწყონ. მხარეების სატარიფო პოლიტიკის საბოლოო პარამეტრები ჯერჯერობით ოფიციალურად არ გამოცხადებულა.

Georgia to Charge for Fuel Transit
Georgia will introduce a fee for the second transit delivery of fuel from Azerbaijan to Armenia by rail. This was announced by Karen Ayriyan, director of the importing company "Mega Trade", noting that the tariff amount has not yet been officially disclosed.
The first batch of fuel, amounting to 1,300 tons of AI-95 gasoline, was delivered to Armenia on December 19 by a train of 22 railway tankers. This delivery was historic - for the first time in the entire post-Soviet period, energy resources were directly imported from Azerbaijan to Armenia against the backdrop of the long-standing conflict around Karabakh. By decision of the Georgian government, this transit was exempted from fees on a one-time basis.
Image source: Richard Hagues/Flickr
After that, pro-government Azerbaijani media reported on possible difficulties with tariffs and a "revision of the political logic" of Tbilisi. The publications claimed that Georgia was allegedly hindering the rapprochement between Baku and Yerevan. In particular, the Minval Politika publication stated the establishment of a tariff of 92 dollars per ton on a section of 111 km - an amount that, according to them, is dozens of times higher than similar rates in Azerbaijan.
On December 11, the Prime Ministers of Georgia and Azerbaijan, Irakli Kobakhidze and Ali Asadov, held a meeting in Ashgabat, but there was no official information on whether the issue of transit tariffs was discussed. Later, on December 18, the problem was publicly confirmed by the Prime Minister of Armenia, Nikol Pashinyan, admitting that in the absence of agreements, market participants may begin to look for alternative routes for import and export. The final parameters of the tariff policy of the parties have not yet been officially announced.