საქართველო ცვლის სატრანზიტო ნომრებს: ახალი წესები და ფასების ზრდა
2026 წლის 1 მარტიდან საქართველოში ძალაში შედის ავტომობილებისა და მოტოციკლების შიდა სატრანზიტო სანომრე ნიშნების ახალი წესები. 2025 წლის 26 დეკემბრის მთავრობის დადგენილების თანახმად, წითელი ზოლი იცვლება ლურჯით, ხოლო არსებული "შიდა სატრანზიტო“ ნიშნები შენარჩუნდება მხოლოდ როგორც "სატრანზიტო“.
საგარეო საქმეთა სამინისტროს მომსახურების სააგენტო უზრუნველყოფს ახალი ნომრების წარმოებას და მათი გაცემის ორგანიზებას დადგენილ თარიღამდე. ამასთან, 2026 წლის 1 მარტამდე გაცემული ძველი ნიშნების მოქმედების ვადა შენარჩუნდება მოქმედი კანონმდებლობის ფარგლებში, რაც თავიდან აიცილებს პრობლემებს უკვე რეგისტრირებული ნომრების მფლობელებთან.
ვიზუალური ცვლილებების გარდა, 2026 წლის 1 იანვრიდან სატრანზიტო ნომრების ღირებულება თითქმის 7,5-ჯერ გაიზარდა - 50 GEL-დან 370 GEL-მდე. ეს გადაფორმებას უფრო ძვირს გახდის, მაგრამ ამავდროულად გამოიწვევს ქვეყანაში სატრანზიტო ნიშნების სისტემის უნიფიცირებასა და განახლებას.

Грузия меняет транзитные номера: новые правила и рост цен
С 1 марта 2026 года в Грузии вступают в силу новые правила для внутренних транзитных номерных знаков автомобилей и мотоциклов. Согласно постановлению правительства от 26 декабря 2025 года, на смену красной полосе приходит синяя, а существующие «внутренние транзитные» знаки сохранятся только как «транзитные».
Сервисное агентство МИД займётся производством новых номеров и организацией их выдачи к установленной дате. При этом срок действия старых знаков, выданных до 1 марта 2026 года, сохраняется в рамках действующего законодательства, что позволит избежать проблем у владельцев уже зарегистрированных номеров.
Кроме визуальных изменений, с 1 января 2026 года стоимость транзитных номеров выросла почти в 7,5 раза — с 50 GEL до 370 GEL. Это сделает переоформление более затратным, но одновременно приведёт к унификации и обновлению системы транзитных знаков в стране.