საქართველო უმაღლეს სასწავლებლებში რევოლუციისთვის ემზადება
2026 წელს საქართველოს უმაღლესი განათლების სისტემას მასშტაბური ტრანსფორმაცია ელის. განათლების მინისტრმა გივი მიქანაძემ განაცხადა, რომ მთავრობა აპირებს სრულად გადახედოს პედაგოგების შერჩევის მიდგომას, განაახლოს სასწავლო პროგრამები და მოახდინოს უნივერსიტეტების ინფრასტრუქტურის მოდერნიზება. რეფორმების მთავარი მიზანია ქვეყანაში განათლება უცხოურ უნივერსიტეტებთან კონკურენტუნარიანი გახადოს და შეამციროს ახალგაზრდა სპეციალისტების გადინება საზღვარგარეთ.
რეფორმები წლის დასაწყისიდან დაიწყება და მოიცავს ყველა ძირითად ასპექტს: ახალ სტანდარტებს პედაგოგებისთვის, განახლებულ სასწავლო გეგმებსა და გაუმჯობესებულ პირობებს სტუდენტებისთვის. მინისტრის თქმით, ეს ქართველ კურსდამთავრებულებს საშუალებას მისცემს მიიღონ ცოდნა და უნარები, რომლებიც შედარებადია საუკეთესო უცხოურ პროგრამებთან, ხოლო რეგიონები მიიღებენ თანამედროვე საგანმანათლებლო მხარდაჭერას.
გარდა ამისა, 2026 წლის 1 იანვრიდან ყველა სახელმწიფო უნივერსიტეტის სტუდენტი სრულიად უფასოდ ისწავლის. გივი მიქანაძემ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ საქართველო ხდება მსოფლიოს ერთ-ერთი იმ მცირერიცხოვანი ქვეყნებიდან, სადაც უმაღლესი განათლება სრულიად უფასოა და ახალი სისტემა ქმნის პირობებს ყველასთვის ხარისხიანი და ხელმისაწვდომი განათლების მისაღებად.

Georgia Prepares Revolution in Universities
In 2026, the higher education system of Georgia will undergo a major transformation. Minister of Education Givi Mikanadze announced that the government intends to completely revise the approach to the selection of teachers, update curricula and modernize the infrastructure of universities. The main goal of the reforms is to make education in the country competitive with foreign universities and reduce the outflow of young specialists abroad.
The reforms will start from the beginning of the year and will cover all key aspects: new standards for teachers, updated curricula and improved conditions for students. According to the minister, this will allow graduates of Georgian universities to receive knowledge and skills comparable to the best foreign programs, and the regions will receive modern educational support.
In addition, starting from January 1, 2026, all students of state universities will study completely free of charge. Givi Mikanadze stressed that Georgia is becoming one of the few countries in the world with completely free higher education, and the new system creates conditions for quality and affordable education for all.