საქართველოს ეკონომიკა დაჩქარდა
2025 წლის ნოემბერში საქართველოს ეკონომიკამ ზრდა აჩვენა: რეალური მშპ გაიზარდა 7,2%-ით წლიურ გამოხატულებაში, ხოლო საშუალო მაჩვენებელი 11 თვის განმავლობაში 7,5%-ს მიაღწია. ამის შესახებ სტატისტიკის ეროვნულმა სამსახურმა "საქსტატმა“ განაცხადა. უწყების ხელმძღვანელის, გოგიტა თოდრაძის თქმით, ნოემბერში კერძო სექტორის ბრუნვამ 15 მილიარდი ლარი შეადგინა, რაც 10%-ით მეტია გასული წლის მაჩვენებელზე.
სურათის წყარო: Rustavi Azot
ზრდის მთავარი მამოძრავებელი ძალა იყო ტრანსპორტი, ლოგისტიკა და გადამამუშავებელი მრეწველობა. სატრანსპორტო სექტორში გაიზარდა საავტომობილო და საავიაციო ტვირთების მოცულობა, რაც დადებითად აისახა საწყობებსა და ტვირთების გადამუშავებაზე. მრეწველობაში საკვანძო როლი ითამაშა მეტალურგიამ: გაიზარდა თუჯის, ფოლადისა და ფერადი შენადნობების წარმოება, ხოლო ფეროსილიკომანგანუმის ექსპორტი 3-ჯერ, აზოტოვანი სასუქების - თითქმის 6-ჯერ, მინერალური წყლის - 53%-ით.
ზრდა ასევე დაფიქსირდა უძრავ ქონებაში იჯარის ხარჯზე, ფინანსურ და სადაზღვევო სექტორებში - ბანკების საპროცენტო შემოსავლების ზრდის წყალობით, ხოლო სამთო მოპოვების მრეწველობაში - ფერადი ლითონების მოპოვების ხარჯზე. ამასთან, მშენებლობა და ენერგეტიკა უარყოფით მაჩვენებლებზე გადავიდა: ყველაზე მეტად შემცირდა სამოქალაქო მშენებლობის მოცულობა, მათ შორის გზები, ხიდები და საინჟინრო ინფრასტრუქტურა.

The Georgian economy showed strong growth in November 2025: real GDP increased by 7.2% year-on-year, and the average figure for 11 months reached 7.5%. This was reported by the National Statistics Office of Georgia "Sakstat". According to the head of the department, Gogita Todradze, the turnover of the private sector in November amounted to 15 billion lari, which is 10% more than a year earlier.
Image source: Rustavi Azot
The main driver of growth was transport, logistics and manufacturing. In the transport sector, the volume of road and air cargo transportation increased, which had a positive impact on warehousing and cargo handling. In industry, metallurgy played a key role: the production of pig iron, steel and non-ferrous alloys increased, and exports of ferrosilicomanganese increased 3 times, nitrogen fertilizers - almost 6 times, mineral water - by 53%.
Growth was also recorded in real estate due to rental, in the financial and insurance sectors - due to the growth of banks' interest income, and in the mining industry - due to the extraction of non-ferrous metals. At the same time, construction and energy went into negative territory: civil construction volumes decreased the most, including roads, bridges and engineering infrastructure.