საქართველოში რიკოთის უღელტეხილზე ახალი ჩქაროსნული ავტომაგისტრალი გაიხსნა
დღეიდან საქართველოში სრულად გაიხსნა 52-კილომეტრიანი ახალი ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის მონაკვეთი რიკოთის უღელტეხილზე, რომელიც ქვეყნის დასავლეთ და აღმოსავლეთ ნაწილებს აკავშირებს. გზა გადის დასახლებული პუნქტების გვერდის ავლით, მათ შორის ზესტაფონის, რამაც მარშრუტის 8 კილომეტრით შემცირება და მგზავრობის დროის განახევრება გახადა შესაძლებელი.
მაგისტრალის მშენებლობა 2019 წელს დაიწყო და ქვეყნის ერთ-ერთი ყველაზე რთული ინფრასტრუქტურული პროექტი გახდა რთული რელიეფისა და ძველ გზაზე მკვრივი მოძრაობის გამო. ახალი მონაკვეთი მოიცავს 51 გვირაბსა და 97 ხიდს: ყველაზე გრძელი გვირაბი 1,8 კმ-ს აღწევს, ხოლო ხიდი - თითქმის 1,4 კმ-ს, რაც უზრუნველყოფს მოძრაობის მაღალ სიჩქარესა და უსაფრთხოებას.
პროექტის საერთო ღირებულებამ დაახლოებით 2,6 მილიარდი ლარი შეადგინა. დაფინანსება განხორციელდა აზიის განვითარების ბანკის, ევროპის საინვესტიციო ბანკის, მსოფლიო ბანკისა და საქართველოს სახელმწიფო ბიუჯეტის მხარდაჭერით, რაც ხაზს უსვამს ახალი სატრანსპორტო მარშრუტის საერთაშორისო მნიშვნელობას.

В Грузии открыли новую скоростную магистраль через Рикотский перевал
С сегодняшнего дня в Грузии полностью открыт 52-километровый участок новой скоростной магистрали через Рикотский перевал, соединяющий Западную и Восточную части страны. Дорога проходит в обход населённых пунктов, включая Зестафони, что позволило сократить маршрут на 8 километров и вдвое уменьшить время в пути.
Строительство магистрали началось в 2019 году и стало одним из самых сложных инфраструктурных проектов страны из-за сложного рельефа и плотного трафика на старой дороге. Новый участок включает 51 тоннель и 97 мостов: самый длинный тоннель достигает 1,8 км, а мост – почти 1,4 км, обеспечивая высокую скорость и безопасность движения.
Общая стоимость проекта составила около 2,6 млрд лари. Финансирование реализовывалось при поддержке Азиатского банка развития, Европейского инвестиционного банка, Всемирного банка и государственного бюджета Грузии, что подчёркивает международное значение нового транспортного маршрута.