საქართველოში რიკოთის უღელტეხილზე ახალი ჩქაროსნული ავტომაგისტრალი გაიხსნა
დღეიდან საქართველოში სრულად გაიხსნა 52-კილომეტრიანი ახალი ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის მონაკვეთი რიკოთის უღელტეხილზე, რომელიც ქვეყნის დასავლეთ და აღმოსავლეთ ნაწილებს აკავშირებს. გზა გადის დასახლებული პუნქტების გვერდის ავლით, მათ შორის ზესტაფონის, რამაც მარშრუტის 8 კილომეტრით შემცირება და მგზავრობის დროის განახევრება გახადა შესაძლებელი.
მაგისტრალის მშენებლობა 2019 წელს დაიწყო და ქვეყნის ერთ-ერთი ყველაზე რთული ინფრასტრუქტურული პროექტი გახდა რთული რელიეფისა და ძველ გზაზე მკვრივი მოძრაობის გამო. ახალი მონაკვეთი მოიცავს 51 გვირაბსა და 97 ხიდს: ყველაზე გრძელი გვირაბი 1,8 კმ-ს აღწევს, ხოლო ხიდი - თითქმის 1,4 კმ-ს, რაც უზრუნველყოფს მოძრაობის მაღალ სიჩქარესა და უსაფრთხოებას.
პროექტის საერთო ღირებულებამ დაახლოებით 2,6 მილიარდი ლარი შეადგინა. დაფინანსება განხორციელდა აზიის განვითარების ბანკის, ევროპის საინვესტიციო ბანკის, მსოფლიო ბანკისა და საქართველოს სახელმწიფო ბიუჯეტის მხარდაჭერით, რაც ხაზს უსვამს ახალი სატრანსპორტო მარშრუტის საერთაშორისო მნიშვნელობას.

The 52-kilometer section halves the travel time between the west and east of the country
Today, a 52-kilometer section of the new high-speed highway through the Rikoti Pass, connecting the western and eastern parts of the country, has been fully opened in Georgia. The road bypasses populated areas, including Zestafoni, which has reduced the route by 8 kilometers and halved travel time.
Construction of the highway began in 2019 and became one of the country's most complex infrastructure projects due to the difficult terrain and heavy traffic on the old road. The new section includes 51 tunnels and 97 bridges: the longest tunnel reaches 1.8 km, and the bridge is almost 1.4 km, ensuring high speed and safety of movement.
The total cost of the project was about 2.6 billion GEL. Funding was implemented with the support of the Asian Development Bank, the European Investment Bank, the World Bank, and the state budget of Georgia, which emphasizes the international importance of the new transport route.