საქართველოში ხმაურიანი ავტომობილების გამო დაჯარიმებას იწყებენ
2026 წლის 1-ლი იანვრიდან საქართველოში მძღოლები ვალდებულნი იქნებიან ავტომობილებისთვის დადგენილი ხმაურის ნორმები დაიცვან. დასახლებულ პუნქტებში ღამის საათებში - 23:00-დან 08:00 საათამდე - მაქსიმალური დასაშვები დონე არ უნდა აღემატებოდეს 80 დეციბელს. კონტროლი შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლებს სერტიფიცირებული პორტატული ხელსაწყოების გამოყენებით დაეკისრებათ.
დარღვევისთვის გათვალისწინებულია ჯარიმა: პირველ ჯერზე - 100 ლარი ($38), განმეორებით - 200 ლარი ($75), ხოლო შემდეგ დარღვევაზე - 300 ლარი ($111). პროცედურის წესი შინაგან საქმეთა მინისტრის ცალკე განკარგულებით დამტკიცდება.
მანამდე ხმაურიან მანქანებთან ბრძოლის მცდელობები უკვე განხორციელდა: კანონი ხმაურის გადაჭარბებისთვის მძღოლების დასჯის შესახებ 2023 წლის შემოდგომაზე მიიღეს, ხოლო 2025 წლის ივლისიდან გამკაცრდა სანქციები გამონაბოლქვი სისტემების თვითნებური ტიუნინგისთვის. მაშინ მანქანების მასობრივმა ევაკუაციამ ავტომფლობელების პროტესტი და ზომების გადახედვა გამოიწვია.

Georgia to fine noisy cars
From January 1, 2026, drivers in Georgia will be required to comply with established noise standards for cars. In populated areas at night - from 23:00 to 08:00 - the maximum permissible level should not exceed 80 decibels. The control is assigned to the employees of the Ministry of Internal Affairs using certified portable devices.
A fine is provided for the violation: the first time - 100 lari ($38), repeatedly - 200 lari ($75), and 300 lari ($111) for the next violation. The procedure will be approved by a separate order of the Minister of Internal Affairs.
Earlier attempts to combat loud cars have already been made: a law on punishing drivers for exceeding noise was adopted in the fall of 2023, and from July 2025, sanctions for unauthorized tuning of exhaust systems were tightened. Then the mass evacuation of cars caused a protest from car owners and a review of measures.