სახალხო ბანკი უზბეკეთში საბანკო ბარათების ემიტენტების რეიტინგს სათავეში ჩაუდგა
სახალხო ბანკმა (Xalk Bank) უზბეკეთის საბანკო ბარათების ბაზარზე ლიდერობა შეინარჩუნა და 10,3 მილიონი ბარათი გამოუშვა. ამის შესახებ ქვეყნის ცენტრალური ბანკი იუწყება, რომელმაც 10 უმსხვილესი ემიტენტის სია გამოაქვეყნა. მეორე ადგილს Agrobank-ი 6,6 მილიონი ბარათით იკავებს, მესამე ადგილს კი Ipoteka Bank-ი 5,2 მილიონით.
უმსხვილესი ემიტენტების საშუალო ეშელონში შევიდნენ საგარეო ეკონომიკური საქმიანობის ეროვნული ბანკი (NBU) 4,3 მილიონი ბარათით და ციფრული ბანკი TBC 4,2 მილიონით. Hamkorbank-ი, Anorbank-ი და Ipak yo'li Bank-ი თითო 3,5 მილიონ ბარათს უშვებენ, ათეულს კი Uzum Bank-ი 3 მილიონი და SQB (უზპრომმშენბანკი) 2,9 მილიონი ბარათით ასრულებენ.
სურათის წყარო: uzdaily.uz
რეიტინგი ადასტურებს სახალხო ბანკის მყარ დომინირებას ბაზარზე და აჩვენებს სხვა მსხვილი ბანკების პოზიციების თანდათანობით გაძლიერებას ბარათების პროდუქტების სეგმენტში.

Народный банк возглавил рейтинг эмитентов банковских карт в Узбекистане
Народный банк (Xalk Bank) сохранил лидерство на рынке банковских карт Узбекистана, выпустив 10,3 миллиона карт. Об этом сообщает Центральный банк страны, опубликовавший топ-10 крупнейших эмитентов. Второе место занимает Agrobank с 6,6 миллиона карт, третье — Ipoteka Bank с 5,2 миллиона.
В средний эшелон крупнейших эмитентов вошли Национальный банк внешнеэкономической деятельности (NBU) с 4,3 миллиона карт и цифровой банк TBC с 4,2 миллиона. Hamkorbank, Anorbank и Ipak yo‘li Bank выпускают по 3,5 миллиона карт, замыкают десятку Uzum Bank с 3 миллионами и SQB (Узпромстройбанк) с 2,9 миллиона карт.
Источник изображения: uzdaily.uz
Рейтинг подтверждает устойчивое доминирование Народного банка на рынке и демонстрирует постепенное усиление позиций других крупных банков в сегменте карточных продуктов.