სახალხო ბანკი უზბეკეთში საბანკო ბარათების ემიტენტების რეიტინგს სათავეში ჩაუდგა
სახალხო ბანკმა (Xalk Bank) უზბეკეთის საბანკო ბარათების ბაზარზე ლიდერობა შეინარჩუნა და 10,3 მილიონი ბარათი გამოუშვა. ამის შესახებ ქვეყნის ცენტრალური ბანკი იუწყება, რომელმაც 10 უმსხვილესი ემიტენტის სია გამოაქვეყნა. მეორე ადგილს Agrobank-ი 6,6 მილიონი ბარათით იკავებს, მესამე ადგილს კი Ipoteka Bank-ი 5,2 მილიონით.
უმსხვილესი ემიტენტების საშუალო ეშელონში შევიდნენ საგარეო ეკონომიკური საქმიანობის ეროვნული ბანკი (NBU) 4,3 მილიონი ბარათით და ციფრული ბანკი TBC 4,2 მილიონით. Hamkorbank-ი, Anorbank-ი და Ipak yo'li Bank-ი თითო 3,5 მილიონ ბარათს უშვებენ, ათეულს კი Uzum Bank-ი 3 მილიონი და SQB (უზპრომმშენბანკი) 2,9 მილიონი ბარათით ასრულებენ.
სურათის წყარო: uzdaily.uz
რეიტინგი ადასტურებს სახალხო ბანკის მყარ დომინირებას ბაზარზე და აჩვენებს სხვა მსხვილი ბანკების პოზიციების თანდათანობით გაძლიერებას ბარათების პროდუქტების სეგმენტში.

People's Bank Tops Ranking of Bank Card Issuers in Uzbekistan
People's Bank (Xalk Bank) has maintained its leadership in the Uzbekistan bank card market, issuing 10.3 million cards. This was reported by the Central Bank of the country, which published the top 10 largest issuers. Agrobank ranks second with 6.6 million cards, and Ipoteka Bank is third with 5.2 million.
The mid-tier of the largest issuers includes the National Bank for Foreign Economic Activity (NBU) with 4.3 million cards and the digital bank TBC with 4.2 million. Hamkorbank, Anorbank, and Ipak yo'li Bank issue 3.5 million cards each, while Uzum Bank with 3 million and SQB (Uzpromstroybank) with 2.9 million cards complete the top ten.
Image source: uzdaily.uz
The ranking confirms the stable dominance of the People's Bank in the market and demonstrates the gradual strengthening of the positions of other large banks in the card product segment.