საქართველოს ბიუჯეტმა 2025 წელს ჯარიმების რეკორდი მოხსნა
2025 წლის იანვარ-ნოემბერში საქართველოში ჯარიმებიდან სახელმწიფო ბიუჯეტში 410 მილიონი ლარი შევიდა, რაც 52 მილიონი ლარით მეტია 2024 წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით. ამის შესახებ ინფორმაციას ქვეყნის ფინანსთა სამინისტრო ავრცელებს, იუწყება სააგენტო BPN.
საერთო თანხიდან 342,2 მილიონ ლარზე მეტი ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევებზე დაკისრებულ ჯარიმებზე მოდის, მაშინ როცა გასულ წელს ეს მაჩვენებელი 302,3 მილიონი ლარი იყო. საგზაო მოძრაობის წესების დარღვევისთვის დაკისრებული ჯარიმებიდან 245,3 მილიონი ლარი შევიდა, 2024 წლის იანვარ-ნოემბერში კი - 203,6 მილიონი ლარი. გასული წლის განმავლობაში საგზაო მოძრაობის წესების დარღვევით 218 მილიონი ლარი შეგროვდა.
სურათის წყარო: Tbilisi City Hall
შემოსავლების ზრდა როგორც დარღვევების რაოდენობის ზრდას, ასევე ჯარიმების ოდენობის ზრდას უკავშირდება, აღნიშნავენ ფინანსთა სამინისტროში.

Бюджет Грузии побил рекорд по штрафам в 2025 году
В январе–ноябре 2025 года поступления в государственный бюджет Грузии от штрафов достигли 410 млн лари, что на 52 млн лари больше, чем за аналогичный период 2024 года. Такие данные приводит Минфин страны, сообщает агентство BPN.
Из общей суммы более 342,2 млн лари составили штрафы за административные правонарушения, тогда как в прошлом году этот показатель был равен 302,3 млн лари. От штрафов за нарушения правил дорожного движения поступило 245,3 млн лари против 203,6 млн лари в январе–ноябре 2024 года. За весь прошлый год сборы по ПДД составили 218 млн лари.
Источник изображения: Tbilisi City Hall
Рост доходов связан как с увеличением числа нарушений, так и с повышением размеров штрафов, отмечают в Минфине.