საქართველოს ბიუჯეტმა 2025 წელს ჯარიმების რეკორდი მოხსნა
2025 წლის იანვარ-ნოემბერში საქართველოში ჯარიმებიდან სახელმწიფო ბიუჯეტში 410 მილიონი ლარი შევიდა, რაც 52 მილიონი ლარით მეტია 2024 წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით. ამის შესახებ ინფორმაციას ქვეყნის ფინანსთა სამინისტრო ავრცელებს, იუწყება სააგენტო BPN.
საერთო თანხიდან 342,2 მილიონ ლარზე მეტი ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევებზე დაკისრებულ ჯარიმებზე მოდის, მაშინ როცა გასულ წელს ეს მაჩვენებელი 302,3 მილიონი ლარი იყო. საგზაო მოძრაობის წესების დარღვევისთვის დაკისრებული ჯარიმებიდან 245,3 მილიონი ლარი შევიდა, 2024 წლის იანვარ-ნოემბერში კი - 203,6 მილიონი ლარი. გასული წლის განმავლობაში საგზაო მოძრაობის წესების დარღვევით 218 მილიონი ლარი შეგროვდა.
სურათის წყარო: Tbilisi City Hall
შემოსავლების ზრდა როგორც დარღვევების რაოდენობის ზრდას, ასევე ჯარიმების ოდენობის ზრდას უკავშირდება, აღნიშნავენ ფინანსთა სამინისტროში.

Georgia's Budget Breaks Record for Fines in 2025
In January-November 2025, revenues to the state budget of Georgia from fines reached 410 million GEL, which is 52 million GEL more than in the same period of 2024. Such data is provided by the Ministry of Finance of the country, reports the BPN agency.
Of the total amount, more than 342.2 million GEL were fines for administrative offenses, while last year this figure was 302.3 million GEL. Fines for traffic violations amounted to 245.3 million GEL against 203.6 million GEL in January-November 2024. For the entire last year, traffic police fees amounted to 218 million GEL.
Image source: Tbilisi City Hall
The increase in income is associated both with an increase in the number of violations and with an increase in the size of fines, the Ministry of Finance notes.