საქართველო ელექტროენერგიის ტარიფების ზრდას ამზადებს მომხმარებელთა ყველა კატეგორიისთვის
ენერგეტიკისა და წყალმომარაგების მარეგულირებელი ეროვნული კომისია (GNERC) ელექტროენერგიის ახალ ტარიფებს განიხილავს, რომლებიც ძალაში მომავალ წელს შევა. კომისიის ხელმძღვანელის, დავით ნარმანიას განცხადებით, ზრდა ზომიერი იქნება, თუმცა ის აბონენტთა ყველა ჯგუფს შეეხება.
ტარიფების გადახედვა განაწილების ქსელებში დიდი ინვესტიციების განხორციელების აუცილებლობასა და ელექტროენერგიის ბაზარზე ფასების საერთო ზრდას უკავშირდება. საბოლოო გადაწყვეტილებას კომისია საჯარო სხდომაზე გამოაცხადებს. მანამდე, 2024 წლის დასაწყისში განაკვეთების შემცირების შემდეგ, ტარიფები სამი წლის განმავლობაში მოქმედებდა.
დღეს თბილისის მაცხოვრებლებისთვის ტარიფები შეადგენს 15 თეთრს პირველ 101 კვტ⋅სთ-ზე, 19 თეთრს 101-301 კვტ⋅სთ-ზე და 23,5 თეთრს 301 კვტ⋅სთ-ზე მეტზე. ქვეყნის სხვა რეგიონებში განაკვეთები ოდნავ დაბალია - 14,731; 15,707 და 23,227 თეთრი შესაბამისად. ახალი ტარიფები ქსელებში ინვესტიციების დაბალანსებასა და ელექტროენერგიის მზარდი ხარჯების დაფარვას შეუწყობს ხელს.

Georgia Prepares to Increase Electricity Tariffs for All Consumer Categories
The Georgian National Energy and Water Supply Regulatory Commission (GNERC) is considering new electricity tariffs that will take effect next year. According to the head of the commission, David Narmania, the increase will be moderate, but it will affect all groups of subscribers.
The tariff revision is due to the need for large investments in distribution networks and the general increase in electricity prices on the market. The commission plans to announce the final decision at a public meeting. Previously, after the rate cuts at the beginning of 2024, the tariffs were in effect for three years.
Today's tariffs for Tbilisi residents are 15 tetri for the first 101 kWh, 19 tetri for 101-301 kWh, and 23.5 tetri for over 301 kWh. In other regions of the country, the rates are slightly lower - 14.731; 15.707 and 23.227 tetri, respectively. The new tariffs will balance investments in the networks and cover the increasing costs of electricity.