საქართველოში გაუქმებული მართვის მოწმობების აღდგენა დაიწყო
იუსტიციის სამინისტრო და საპატრულო პოლიცია 2026 წლის თებერვლამდე მძღოლებისთვის უფლებების დაბრუნებას უზრუნველყოფენ
საქართველოში დაიწყო მართვის მოწმობების აღდგენის პროცესი, რომლებიც ადრე საგზაო მოძრაობის წესების დარღვევისთვის გაუქმდა. აღდგენის სტატუსი უკვე გამოჩნდება შინაგან საქმეთა სამინისტროს ოფიციალურ ვებგვერდზე და მძღოლები შეძლებენ მის შემოწმებას პირადი ნომრითა და პასპორტით ან ჯარიმის ქვითრის ნომრით.
30 000-ზე მეტ მოქალაქეს, რომლებსაც 2025 წლის 16 დეკემბრამდე ჩამოერთვათ უფლებები ავტოსაგზაო შემთხვევის, ნასვამ მდგომარეობაში მართვის, ნარკოტიკების მოხმარების ან საჯარიმო ქულების გადაჭარბების გამო, კვლავ შეეძლებათ სატრანსპორტო საშუალების მართვა. კანონმდებლობა პარლამენტმა შეარბილა, ხოლო საპატრულო პოლიცია ვალდებულია პროცესი 2026 წლის 1 თებერვლამდე დაასრულოს.
მძღოლებს ურჩევენ, ტრანსპორტის მართვამდე დარწმუნდნენ თავიანთი უფლებების გააქტიურებულ სტატუსში საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ოფიციალურ ვებგვერდზე, რათა თავიდან აიცილონ დარღვევები და კანონთან დაკავშირებული პრობლემები.

В Грузии началось восстановление аннулированных водительских прав
В Грузии стартовал процесс восстановления водительских прав, которые ранее были аннулированы за нарушение правил дорожного движения. Статус восстановления уже отображается на официальном сайте МВД, и водители смогут проверить его с помощью личного номера и паспорта или номера квитанции о штрафе.
Более 30 000 граждан, лишённых прав до 16 декабря 2025 года за ДТП, управление в нетрезвом виде, употребление наркотиков или превышение штрафных баллов, смогут вновь получить возможность управления транспортом. Законодательство было смягчено парламентом, а патрульная полиция обязана завершить процесс к 1 февраля 2026 года.
Водителям рекомендуется перед управлением транспортом убедиться в активированном статусе своих прав на официальном сайте МВД Грузии, чтобы избежать нарушений и проблем с законом.