რკინიგზა ანაკლიის პორტისკენ: პროექტი სტარტზე გადის
კომპანია "საქართველოს რკინიგზა" უახლოეს მომავალში ანაკლიის ღრმაწყლოვანი პორტისთვის სარკინიგზო ინფრასტრუქტურის შექმნას შეუდგება. ამის შესახებ საქართველოს რკინიგზის გენერალურმა დირექტორმა ლაშა აბაშიძემ განაცხადა და აღნიშნა, რომ პროექტის დაწყების შესახებ გადაწყვეტილება უკვე მიღებულია.
მისი თქმით, უახლოეს მომავალში ტენდერი გამოცხადდება, რის შემდეგაც დაიწყება მისასვლელი სარკინიგზო ხაზების მშენებლობა. პროექტი ითვალისწინებს არა მხოლოდ რკინიგზის გაყვანას, არამედ საკონტაქტო ხაზის შექმნას, რაც ხაზს უსვამს მის მასშტაბსა და სტრატეგიულ მნიშვნელობას.
გარდა ამისა, სამუშაოების ფარგლებში დაგეგმილია სატვირთო სადგურის მშენებლობა, რომელიც პირდაპირ იქნება დაკავშირებული ანაკლიის პორტთან და უზრუნველყოფს ტვირთების ეფექტურ გადაზიდვას. პროექტის განხორციელება დაახლოებით 2-2,5 წელზეა გათვლილი და საქართველოს სატრანსპორტო ინფრასტრუქტურის განვითარების მნიშვნელოვანი ელემენტი გახდება.

Железная дорога к порту Анаклия: проект выходит на старт
Компания «Грузинская железная дорога» в ближайшее время приступит к созданию железнодорожной инфраструктуры для будущего глубоководного порта Анаклия. Об этом сообщил генеральный директор ГЖД Лаша Абашидзе, отметив, что решение о начале проекта уже принято.
По его словам, в скором времени будет объявлен тендер, после чего начнётся строительство подъездных железнодорожных путей. Проект предусматривает не только прокладку самой железной дороги, но и создание контактной линии, что подчёркивает его масштаб и стратегическое значение.
Кроме того, в рамках работ планируется строительство грузовой станции, которая будет напрямую связана с портом Анаклия и обеспечит эффективную перевалку грузов. Реализация проекта рассчитана примерно на 2–2,5 года и станет важным элементом развития транспортной инфраструктуры Грузии.